Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

KE: Tylko dwa serwisy społecznościowe zapewniają automatyczną ochronę nieletnich

23-06-2011, 10:41

Widać znaczący postęp w zakresie ochrony nieletnich użytkowników serwisów społecznościowych. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia, zwłaszcza że branża cały czas się rozwija i pojawiają się nowe funkcjonalności. Komisja Europejska zamierza trzymać rękę na pulsie.

Komisja Europejska podjęła szereg inicjatyw mających na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa korzystania z serwisów społecznościowych przez mieszkańców Unii Europejskiej. Szczególną uwagę poświęcono dzieciom w sieci. Bruksela zleciła wykonanie kontroli tego typu portali, by sprawdzić, w jaki sposób chronią one swoich najmłodszych użytkowników. Badaniu poddano 14 serwisów - Arto, Bebo, Facebook, Giovani.it, Hyves, MySpace, Nasza-klasa.pl, Netlog, One.lt, Rate.ee, SchülerVZ, IRC Galleria, Tuenti oraz Zap.lu. Wyniki nie są optymistyczne.

>> Czytaj także: UE nie podoba się rozpoznawanie twarzy przez Facebooka

Jedynie dwa z nich - Bebo oraz MySpace - mają domyślne ustawienia, dzięki którym profile użytkowników nieletnich są dostępne tylko dla ich znajomych z zatwierdzonej listy. Dodatkowo Netlog oraz SchülerVZ gwarantują, że z nieletnimi użytkownikami kontaktować się mogą tylko osoby z zatwierdzonej listy znajomych. KE zauważa jednak, że większość serwisów ma specjalne polityki dedykowane najmłodszym, podaje im informacje dotyczące bezpieczeństwa, reaguje na prośby o pomoc oraz uniemożliwia przeszukiwanie profili nieletnich za pośrednictwem wyszukiwarek (12 na 14).

- Jestem rozczarowana, że większość portali społecznościowych nie zapewnia gwarancji, zgodnie z którą profile użytkowników nieletnich byłyby dostępne tylko dla ich zatwierdzonych znajomych. Zwrócę się do tych portali o podjęcie wyraźnych zobowiązań dotyczących zmiany tej sytuacji - powiedziała Neelie Kroes, komisarz odpowiedzialna za agendę cyfrową. Będzie to możliwe dzięki zmianie dobrowolnego porozumienia, jakie w sprawie bezpieczeństwa w sieci zawarte zostało w roku 2009.

>> Czytaj także: Google +1 wystartowało. Sprawdź, jak chronić swoją prywatność (wideo)

KE zauważa, że 13 na 14 serwisów (wyjątkiem jest Arto) zapewnia informacje dotyczące bezpieczeństwa stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych użytkownikach. Są one jasne i dostosowane do wieku. Lepiej działa mechanizm zgłaszania nadużyć - 10 na 14 serwisów zareagowało na prośbę o pomoc. W poprzednim badaniu reakcji było tylko 5. Większość odpowiedzi nadeszła przed upływem jednego dnia.

W przypadku 9 serwisów (nie ma wśród nich NK.pl) opublikowane warunki korzystania z serwisu były łatwe do zrozumienia dla użytkowników nieletnich. Nie ma także problemów z ich znalezieniem.

W tym roku ma być skontrolowanych kolejnych dziewięć serwisów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska