Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

KE: Środki publiczne na finansowanie sieci szerokopasmowych

25-09-2009, 18:34

17 września 2009 r. Komisja Europejska przyjęła wytyczne w sprawie stosowania zasad dotyczących pomocy państwa przy finansowaniu sieci szerokopasmowych ze środków publicznych. Uchwalone zasady mają pomóc państwom członkowskim przyspieszyć prace nad rozwojem łączności szerokopasmowej i rozszerzyć zasięg tych prac.

Nowe zasady zawierają również szczegółowe zapisy dotyczące wdrażania sieci dostępowych nowej generacji, dopuszczając wsparcie publiczne w celu propagowania inwestycji w tym strategicznym sektorze bez wywoływania nadmiernych zakłóceń konkurencji.

- Wytyczne umożliwią upowszechnienie sieci szerokopasmowych o dużej i bardzo dużej przepustowości, co zwiększy konkurencyjność Europy i przyczyni się do tworzenia w Europie społeczeństwa opartego na wiedzy - uważa Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji.

W opublikowanym dokumencie Komisja wyjaśnia, w jaki sposób można ukierunkować środki publiczne na budowę podstawowych sieci szerokopasmowych oraz sieci dostępowych nowej generacji na terenach, na których operatorzy prywatni nie dokonują inwestycji. W wytycznych rozróżnia się obszary, na których istnieje konkurencja (tzw. obszary czarne) i w przypadku których żadna pomoc ze strony państwa nie jest konieczna, oraz obszary, na których budowa sieci może być nieopłacalna lub na których zasięg sieci jest niedostateczny (tzw. obszary białe i szare) i w przypadku których pomoc państwa może być uzasadniona przy spełnieniu pewnych warunków.

Komisja nakłada na państwa członkowskie obowiązek uwzględnienia nie tylko istniejącej infrastruktury dostępowej nowej generacji, ale także konkretnych planów inwestycyjnych operatorów telekomunikacyjnych dotyczących budowy lub rozwoju w niedalekiej przyszłości sieci dostępowych nowej generacji.

Wytyczne KE przewidują szereg zabezpieczeń, takich jak przygotowanie szczegółowych planów, otwarta procedura przetargowa, zobowiązanie do otwartego dostępu lub neutralność technologiczna oraz mechanizmy wycofania. Zabezpieczenia te mają posłużyć propagowaniu konkurencji oraz zapobiec zjawisku wypierania prywatnych inwestycji - wyjaśniają przedstawiciele Komisji. 

Opublikowane zasady przyznawania środków publicznych na inwestycje w sieci szerokopasmowe mają także gwarantować, że w każdym przypadku udzielenia pomocy państwa na rzecz operatorów prywatnych pomoc ta musi propagować konkurencję. Przykładowo, aby środek został uznany za pomoc państwa, muszą zostać łącznie spełnione poniższe warunki:

  1. środek pomocy musi zostać przyznany ze środków państwowych,
  2. musi przynosić przedsiębiorstwom korzyści ekonomiczne,
  3. korzyści muszą być selektywne i zakłócać konkurencję lub grozić jej zakłóceniem,
  4. środek pomocy musi mieć wpływ na handel wewnątrzwspólnotowy.

Komisja wyjaśnia, że inwestycje w sieci szerokopasmowe stanowią istotny element Europejskiego planu naprawy gospodarczej, na realizację którego Komisja zapewniła środki w kwocie 1,02 mld EUR. Trafią one do Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) z przeznaczeniem na rozwój infrastruktury zapewniającej szerokopasmowy dostęp do internetu na obszarach wiejskich.

Z wytycznymi można zapoznać się na stronie Komisji (PDF).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

inFakt udostępnia API

Źródło: Komisja Europejska



Ostatnie artykuły: