KE: Dostęp szerokopasmowy dla wszystkich!
Zniwelowanie różnic w dostępie do łączy szerokopasmowych, szczególnie dla mieszkańców słabiej rozwiniętych regionów Europy, to nowy cel Komisji Europejskiej. Viviane Reding, Komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, optymistycznie uważa, że są szanse dotarcia z łączami szerokopasmowymi do wszystkich Europejczyków do 2010 roku!
reklama
"Szerokopasmowy dostęp do internetu jest warunkiem wstępnym dla rozwoju e-biznesu, wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy we wszystkich sektorach gospodarki." stwierdziła Viviane Reding, Komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, w opublikowanym wczoraj komunikacie "Niwelowanie różnic w dostępie do łączy szerokopasmowych".
Tekst dokumentu została przygotowana wspólnie przez czterech komisarzy: ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, konkurencji, polityki regionalnej oraz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Pani Reding zaakcentowała również, że najlepszymi siłami napędowymi rozbudowy łączy szerokopasmowych w UE są: konkurencja i otwarte rynki. Jej zdaniem istnieją duże szanse udostępnienia łączy szerokopasmowych wszystkim Europejczykom do roku 2010.
Z kolei Neelie Kroes, Komisarz ds. konkurencji, przypomina, że ważną rolę w przypadku rozbudowy łączy szerokopasmowych na terenach wiejskich i oddalonych będzie odgrywała "właściwie ukierunkowana pomoc państwa", np. w formie partnerstw publiczno-prywatnych wspierających budowę otwartych sieci.
Danuta Hbner, Komisarz ds. polityki regionalnej, zaznaczyła, że w sytuacjach, w których zawodzą mechanizmy rynkowe, należy korzystać z funduszy strukturalnych UE. Fundusz rozwoju obszarów wiejskich dysponuje w latach 2007-2013 kwotą 70 mld EUR, którą uzupełnia finansowanie krajowe.
W komunikacie KE poinformowała, że na koniec 2005 roku w całej UE istniało prawie 60 mln linii szerokopasmowego dostępu, co odpowiada mniej więcej 13 % populacji lub 25 % gospodarstw domowych. Niestety, sieci szerokopasmowe nie dotarły jeszcze do niektórych słabiej rozwiniętych regionów UE, a przyczyną takiej sytuacji są - zdaniem KE - niskie i niepewne stopy zwrotu z inwestycji.
W roku 2005 łącza szerokopasmowe były dostępne dla ponad 90% przedsiębiorstw i gospodarstw domowych na obszarach miejskich państw UE-15, a jedynie dla około 60% tychże na obszarach wiejskich i oddalonych, przy czym różnice te są jeszcze większe w nowych państwach członkowskich.
Na obszarach wiejskich zwykle niższa jest również szybkość połączeń, co utrudnia transmisję dużych ilości danych niezbędną dla zastosowań w dziedzinie e-biznesu, elektronicznej administracji, elektronicznych usług opieki zdrowotnej oraz treści multimedialnych. Według dokumentu KE prędkość transmisji danych na obszarach wiejskich wynosi przeciętnie mniej niż 512 kb/s, zaś w miastach szybko rośnie i w chwili obecnej przekracza często 1 Mb/s, co pozwala na korzystanie z usług o bogatej zawartości.
W celu przyspieszeniu wprowadzenia zaawansowanej łączności szerokopasmowej w Europie Komisja proponuje:
- wzmocnienie krajowych strategii w zakresie łączy szerokopasmowych, które powinny określić konkretne cele oraz uwzględniać potrzeby regionalne, w tym strategiczną koncepcję wykorzystania funduszy wspólnotowych i krajowych na obszarach wiejskich i słabo rozwiniętych;
- zintensyfikowanie wymiany sprawdzonych rozwiązań, w szczególności poprzez stworzenie strony internetowej, która będzie funkcjonować jako główna platforma informacyjna dla władz lokalnych i przedsiębiorstw służąca wymianie informacji i doświadczeń.
Na początku 2007 roku Komisja zorganizuje również konferencję pod hasłem "Dostęp szerokopasmowy dla wszystkich", która umożliwi przedstawienie korzyści, jakie usługi szerokopasmowe mogą przynieść społecznościom na obszarach wiejskich.