KE chce jednolitych regulacji dotyczących gier

23-04-2008, 08:53

Większej ochrony przez niebezpiecznymi treściami dla najmłodszych użytkowników gier komputerowych chce Komisja Europejska. Regulator nie chce jednak wyrządzić krzywdy rozwijającemu się przemysłowi gier i dlatego chce położyć nacisk na promowanie PEGI - ogólnoeuropejskiego system klasyfikacji gier.

Europejski rynek gier komputerowych może na koniec bieżącego roku osiągnąć wartość 7,3 mld EUR. Jest on więc bardzo ważny dla gospodarki starego kontynentu, ale według Viviane Reding (komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów) przedsiębiorcy uczestniczący w tym rynku powinni się wykazać społeczną odpowiedzialnością, szczególnie za najmłodszych. Kwestia tej odpowiedzialności powraca co jakiś czas przy okazji tragicznych wydarzeń, takich jak strzelanina w szkole w Helsinkach, której sprawcą był 18-letni Pekka-Eric Auvinen.

W opinii europejskich prawodawców najlepiej byłoby, gdyby w całej Europie obowiązywały jednolite zasady dotyczące sprzedaży gier i odpowiedzialności sprzedawców. Z badań przeprowadzonych na zlecenie KE wynika, że obecnie daleko jest do takiego stanu.

Piktogramy stosowane w ogólnoeuropejskim systemie klasyfikacji gier PEGI
fot. - Piktogramy stosowane w ogólnoeuropejskim systemie klasyfikacji gier PEGI

W roku 2003 wypracowano ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier – PEGI. W ramach tego systemu producent może dobrowolnie przesłać grę do badania, w wyniku którego przyznawane są jej odpowiednie symbole do umieszczenia na opakowaniu. Te symbole to oznaczenia przedziału wiekowego (np. 7+, 16+ i 18+) oraz piktogramy informujące o tym jakie treści można znaleźć w grze (hazard, narkotyki itd.).

Według KE obecnie 20 z 27 krajów KE stosuje system PEGI (zalicza się do nich także Polska). Wśród pozostałych krajów są takie, które stosują własny system klasyfikacji (Niemcy, Malta, Litwa) oraz takie, które nie stosują żadnej klasyfikacji (Cypr, Luksemburg, Słowenia, Rumunia).

Sonda
Czy masz świadomość tego czym jest PEGI?
  • Tak. Zawsze sprawdzam oznaczenia na grach
  • Tak, ale nie patrzę na te oznaczenia
  • Dowiedziałem się o PEGI z tego tekstu
  • Nie interesuje mnie to
wyniki  komentarze

W 15 krajach UE stworzono rozwiązania prawne (cywilne lub karne) regulujące kwestię sprzedaży gier dla najmłodszych (Polska się do tych krajów nie zalicza). Jak dotąd tylko 4 kraje (Irlandia, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania) zdecydowały się na wprowadzenie zakazu sprzedaży określonych gier.

W związku z potrzebą uregulowania tych wszystkich kwestii KE wezwała do podjęcia kilku działań. Regulator chce lepszego wypromowania systemu PEGI oraz PEGI Online, aby kupujący (szczególnie rodzice) byli dobrze poinformowani o produktach, które kupują. Należy to dodać, że system PEGI jest chętnie stosowany przez producentów gier "pudełkowych", ale wciąż mało popularny u dostawców gier online.

Ponadto KE chce, aby system PEGI został zintegrowany z systemem klasyfikacji wszystkich krajów europejskich. Komisja chce również, aby wszyscy uczestnicy rynku, państwa członkowskie oraz ciała odpowiedzialne za klasyfikacje gier usiadły do pracy przy stworzeniu systemu weryfikacji wieku użytkowników gier. Regulator wezwał też do opracowania ogólnoeuropejskiego Code of Conduct, który regulowałby zasady postępowania dotyczące sprzedaży gier dla najmłodszych.


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy