Obchodzimy dziś Dzień Bezpiecznego Internetu, ale w dobie coraz częstszych i bardziej złożonych ataków można nabrać wątpliwości co do tego, że sieć jest bezpiecznym miejscem
W niedawnych badaniach F-Secure 46% respondentów stwierdziło, że ma ograniczone zaufanie w kwestii bezpieczeństwa i ochrony prywatności online pomimo podejmowanych środków ostrożności. 39% nie ufa zbytnio internetowi, a 11% nie ufa mu w ogóle. Tylko 4% odpowiedziało, że ufa internetowi i nie przejmuje się szczególnie bezpieczeństwem i prywatnością. I nic dziwnego, F-Secure codziennie otrzymuje średnio 250 tys. próbek złośliwego oprogramowania na komputery stacjonarne (głównie Windows) oraz 9 tys. próbek na Androida. Oprogramowanie to próbuje kraść pieniądze, treść i dane.
Choć internet zrewolucjonizował świat na wiele pozytywnych sposobów, czasem naprawdę zdaje się, że stworzyliśmy potwora, mówi Mikko Hypponen. Każda innowacja ma swoją ciemną stronę. Oto kilka przykładów:
Open source jako panaceum na problemy z bezpieczeństwem? Może tak… a może nie. Oprogramowanie open source jest zachwalane jako bezpieczniejsze, ponieważ każdy może obejrzeć jego kod źródłowy, więc teoretycznie podlega ono szerzej zakrojonej kontroli. Hypponen przypomina jednak, że dwa najgłośniejsze zagrożenia 2014 r. – Heartbleed i Shellshock – były lukami w zabezpieczeniach systemów open source, które istniały stanowczo zbyt długo, zanim ktoś je zauważył.
Waluty cyfrowe uratują system finansowy? Cyfrowe systemy płatności oparte na kryptografii, takie jak Bitcoin, mogłyby rozwiązać fundamentalne problemy naszych systemów pieniężnych. Stwarzają jednak nowe – hakerzy tworzą złośliwe oprogramowanie wymierzone specjalnie w system Bitcoin. A wyścig po superkomputerową moc do wydobywania bitmonet doprowadził do wielomilionowych inwestycji, które idą z dymem (jedna dosłownie) w miarę spadku wartości waluty.
Internet rzeczy. Świat, w którym urządzenia wykorzystywane codziennie – tostery, pralki, samochody – są połączone siecią, stwarza zdumiewające możliwości. Ale urządzenie inteligentne to po prostu takie, do którego można się włamać, twierdzi Hypponen. Już teraz odkryto złośliwe oprogramowanie, które zmienia inteligentne kamery bezpieczeństwa w urządzenia do wydobywania bitmonet. Nie wspominając już o potencjalnych naruszeniach prywatności przez urządzenia, które używają takich technologii, jak rozpoznawanie głosu lub twarzy.
„Bezpłatne” usługi internetowe. To, że nie płacimy za usługę, nie oznacza, że jest ona darmowa, podkreśla Hypponen. Zawsze trzeba coś oddać – jeśli nie pieniądze, to osobiste dane. Ci, którzy nie czytają zasad i warunków, jak większość użytkowników, nigdy nie wiedzą, jak te usługi wykorzystują ich dane.
Państwo policyjne. Rządy stały się jednym z głównych zlecających powstawanie/tworzenie nowego złośliwego kodu. Mogą one szpiegować inne państwa i własnych obywateli. Budując internet, stworzyliśmy idealne narzędzie dla państwa policyjnego, zauważa Hypponen. Wrogie rządy mogą monitorować, co robimy, gdzie jesteśmy, z kim się komunikujemy, co myślimy.
Mikko Hypponen, F-Secure
Przeżyliśmy wielką rewolucję internetu – mówi Hypponen. – Jeśli jednak nie zajmiemy się problemami, które obserwujemy obecnie, nie zostawimy naszym dzieciom w spadku wolnej i otwartej sieci.
Dzień Bezpiecznego Internetu jest organizowany pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Co więc może zrobić przeciętny obywatel? Mikko Hypponen sugeruje kilka prostych działań:
Czytaj także: Telewizor Samsunga podsłuchuje i wysyła dane innej firmie
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|