Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Po unijne dotacje mogą sięgnąć zarówno duże, giełdowe przedsiębiorstwa, jak i małe firmy, działające na rynku lokalnym. W zależności od wielkości firmy przedsiębiorca powinien skierować swoje kroki do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości lub szukać wsparcia w regionach.

W przypadku dotacji inwestycyjnych podział jest prosty. Jeśli wartość inwestycji nie przekracza 8 mln zł, firma powinna ubiegać się o unijne dotacje w ramach regionalnych programów operacyjnych. Regiony na lata 2007–2013 dostały z Unii Europejskiej ponad 16 mln euro wsparcia. Z tej kwoty ok. 3 mld euro zostały przeznaczone na różne formy wspierania przedsiębiorców. W zależności od regionu mogą oni dostać dotacje w wysokości od 40 do 70 proc. kosztów inwestycji.

Wsparcie na poziomie regionalnym jest w zdecydowanej większości adresowane do małych i średnich firm. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że najczęściej sięgają po nie małe firmy, które chcą dokonać prostych inwestycji. W grę może wchodzić zakup nowej maszyny, budowa magazynu. Taka inwestycja nie musi wykazywać się dużą innowacyjnością, dzięki czemu firma nie musi kupować najnowszych urządzeń czy maszyn.

W większości województw oddzielne pule środków zostały wyznaczone dla mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających mniej niż 10 osób) oraz sektora MSP. Dzięki temu, najmniejsze firmy nie muszą rywalizować o wsparcie ze środków unijnych z większymi przedsiębiorstwami.

Więcej w Forsal.pl w artykule Każda firma znajdzie dotację dla siebie

Mariusz Gawrychowski

Forsal.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *