Katar sienny czyli alergiczny nieżyt nosa

14-03-2019, 06:37

Wiele osób cierpi na różnego rodzaju alergie. Najczęściej występującym symptomem alergii jest katar sienny, nazywany także inaczej alergicznym nieżytem nosa. Najczęściej dotyka osoby uczulone na pyłki roślin, pierze czy sierść zwierząt. Jak objawia się katar sienny i w jaki sposób go leczyć?

Objawy alergicznego nieżytu nosa

Czasem trudno odróżnić nam zwykły katar od kataru siennego. Często mamy wrażenie, że ciągle dopadają nas infekcje, ale nie łączymy tego z tym, że możemy być na coś uczuleni. Dziwimy się, dlaczego katar nie przechodzi, a jeśli nawet nieco złagodnieje, to szybko do nas powraca. Być może nie jest to zwykły katar, a właśnie katar sienny, który ma bardzo podobne objawy do zwykłego przeziębienia. Osoba uczulona na jakiś alergen, szczególnie przy bliskim kontakcie z nim, reaguje tak, jakby dopadły ją nagle symptomy przeziębienia. Jest to jednak mylne wrażenie i jeśli tylko przyjrzymy się dokładniej objawom, to z pewnością zauważymy czy są to objawy alergicznego nieżytu nosa, czy też zwykłego kataru. U osoby uczulonej pojawia się intensywnie cieknąca, rzadka wydzielina nosowa, która nie pozwala jej w pełni swobodnie oddychać. Nos swędzi i jest zaczerwieniony, podobnie jak oczy osoby uczulonej. Alergik często kicha, zwłaszcza przy kontakcie z uczulającym go alergenem. Często skarży się również na ból w okolicach czoła, co spowodowane jest zapchanymi zatokami. Intensywnie łzawią również jego oczy, a dodatkowo może pojawić się taki objaw, jak swędzenie gardła.

Leczenie kataru siennego

Jeśli podejrzewamy u siebie alergiczny nieżyt nosa, warto udać się do lekarza. On zapewne skieruje nas do alergologa, z którym zweryfikujemy, co jest uczulającym nas alergenem i zaplanujemy dalsze kroki leczenia. Podstawowym sposobem na walkę z alergią jest przede wszystkim unikanie naszego alergenu. W miarę możliwości powinniśmy wystrzegać się kontaktu z tym, co nas uczula. Dzięki temu objawy alergii nie będą aż tak gwałtowne, a być może całkowicie ustąpią. Oczywiście nie zawsze jest to tak proste, jak się wydaje. Możemy być bowiem uczuleni na przykład na pyłki roślin. W okresie pylenia tych konkretnych roślin nie jesteśmy zazwyczaj w stanie uniknąć kontaktu z alergenem. Musielibyśmy właściwie nie wychodzić w ogóle z domu, a dodatkowo nie otwierać okien, co jest oczywiście zupełnie niemożliwe. Dlatego też przy łagodzeniu objawów kataru siennego stosuje się różnorodne leki, które przepisuje nam lekarz specjalista. Najczęściej są to leki typu Hitaxa, Allegra czy Claritine Allergy.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag katar siennytag Dynamite
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.