Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kolejne mutacje szkodnika z rodziny Virut zdobywają coraz wyższe miejsca w obu rankingach przygotowanych przez Kaspersky Lab. Wirusy te są botami wykorzystywanymi do budowy sieci zombie. Zainfekowane komputery można użyć do przeprowadzania ataków DDoS, wysyłania spamu i rozprzestrzeniania nowych szkodliwych programów.

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, kwiecień 2009
fot. Kaspersky Lab - Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, kwiecień 2009
W rankingu szkodliwych programów, wykrytych na komputerach użytkowników, wyróżniają się dwie nowości: Virus.Win32.Virut.ce oraz Exploit.HTML.CodeBaseExec. Warto odnotować, że w lutym Virut.ce uplasował się niemal na szczycie drugiego zestawienia Kaspersky Lab, a teraz ma szansę zdominować również pierwszą listę.

Każdego dnia pojawiają się nowe wersje tego wirusa - analitycy są przekonani, że cyberprzestępcy monitorują, w jaki sposób i kiedy programy antywirusowe wykrywają szkodnika, i próbują zwiększyć rozmiar botnetu składającego się z zainfekowanych maszyn. "Epidemia spowodowana przez tego wirusa nabiera rozpędu" - czytamy w komunikacie Kaspersky Lab.

Drugą nowość stanowi nieco "historyczny" szkodnik - pierwsza wersja tego programu została wykryta jeszcze w 2004 roku. CodeBaseExec wykorzystuje prostą lukę w zabezpieczeniach Internet Explorera w wersjach 5.01, 5.5 oraz 6.0. Twórcy exploita, nie bez racji, mają nadzieję, że wciąż istnieje spora liczba osób, które nie zainstalowały odpowiednich aktualizacji lub nadal używają starszych wersji przeglądarki Microsoftu.

Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, kwiecień 2009
fot. Kaspersky Lab - Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, kwiecień 2009
Trojan.Win32.Chifrax.a wypadł z rankingu w październiku zeszłego roku, teraz jednak powrócił i od razu uplasował się na czwartym miejscu. Kwietniowy ranking zawiera też dwa downloadery skryptów - Trojan.JS.Agent.xy oraz Exploit.JS.Agent.agc - które stanowią doskonały przykład programów wykorzystywanych w atakach "drive-by download".

Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, kwiecień 2009
fot. Kaspersky Lab - Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, kwiecień 2009
Wszystkie szkodliwe programy i potencjalnie niechciane aplikacje z pierwszego zestawienia można pogrupować według głównych klas wykrywanych zagrożeń. W ciągu ostatnich kilku miesięcy różnice w rozkładzie tych klas nie przekroczyły 5%. W kwietniu na komputerach użytkowników wykryto w sumie 45 190 unikatowych wirusów - prawie tyle samo, co w zeszłym miesiącu.

Kwietniowy ranking programów wykrywanych najczęściej wśród zainfekowanych obiektów na komputerach użytkowników - tradycyjnie - niewiele różni się od poprzednich. Jedyną aktywnością, o której warto wspomnieć, jest pojawienie się na liście kolejnej modyfikacji Viruta - Virus.Win32.Virut.av. Do rodziny tej należą zresztą aż cztery miejsca w rankingu, co stanowi 20% samodzielnie rozprzestrzeniających się szkodników.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab