Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kaspersky: atak na Facebooka jest niegroźny

02-11-2011, 21:41

Szanse powodzenia ewentualnego ataku na serwis społecznościowy są niewielkie – twierdzą eksperci z Kaspersky Lab. Według nich poziom ochrony infrastruktury Facebooka przed cyberatakami jest wysoki, choć niebezpieczeństwo istnieje.

Jakiś czas temu internet obiegł film, w którym grupa haktywistów Anonymous zapowiedziała, że „zabije” Facebooka 5 listopada 2011 r. Eksperci z Kaspersky Lab nie znaleźli żadnych dowodów na to, by ktoś szykował się do usunięcia Facebooka z sieci, a grupa Anonymous wcześniej zaprzeczyła, że miała „oficjalny” udział w zapowiedzi ataku.

Zespół Facebooka odpowiedzialny za bezpieczeństwo na bieżąco tworzy nowe technologie, których celem jest ochrona kont użytkowników oraz samego systemu. Przykładem może być Facebook Immune System, jedna z największych sieci bezpieczeństwa na świecie, która monitoruje działania użytkowników (codziennie ponad 25 miliardów działań) i wykrywa podejrzane schematy zachowania w czasie rzeczywistym.

Czytaj też: Facebook monitoruje 650 tysięcy akcji internautów w każdej sekundzie

Dowodem skutecznej ochrony infrastruktury Facebooka przed atakami jest atak na gruzińskiego blogera Cyxymu, który został przeprowadzony w sierpniu 2009 r. i uderzył w kilka platform. Podczas gdy LiveJournal nie działał przez kilka godzin, a problemy na Twitterze utrzymywały się przez kilka dni, w przypadku Facebooka skutki ataku były niemal niezauważalne.

Według specjalistów z Kaspersky Lab prawdopodobieństwo, że infrastruktura Facebooka ucierpi na skutek cyberataków, jest niewielkie, jednak cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do kont niektórych użytkowników poprzez złamanie ich haseł lub kradzież danych.

W celu zabezpieczenia swojego konta na Facebooku zaleca się przestrzeganie poniższych zaleceń:

  • Należy posiadać unikatowe, złożone hasło dla każdego konta online. Dobre hasło powinno składać się przynajmniej z 8 znaków i uwzględniać małe oraz duże litery, cyfry, a także znaki specjalne.
  • Należy włączyć bezpieczne przeglądanie (HTTPS) w ustawieniach Facebooka (Ustawienia konta / Bezpieczeństwo).
  • Należy włączyć powiadamiania dotyczące logowania. Dzięki tej funkcji zostaniemy powiadomieni e-mailem, gdy logowanie do naszego konta na Facebooku nastąpi z komputera, który nie był wcześniej wykorzystywany do tego celu.
  • Należy włączyć zatwierdzanie logowania. Wówczas do zalogowania się do naszego konta na Facebooku z komputera, który nie był wcześniej wykorzystywany do tego celu, konieczne będzie podanie dodatkowego kodu, który otrzymamy SMS-em.
  • Należy upewnić się, że system operacyjny, przeglądarka internetowa oraz inne użytkowane aplikacje są na bieżąco uaktualniane.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab