Karmy dla kotów - co brać pod uwagę przy ich wyborze?

29-11-2021, 11:43

Coraz więcej właścicieli kotów przywiązuje wagę do ich poprawnego odżywiania. Zmniejsza się tym samym znaczenie domowego jedzenia i coraz częściej sięga się po specjalnie zbilansowane produkty dostępne w sklepach. Co więc brać pod uwagę kupując karmę dla naszego zwierzaka? Podpowiadamy.

Karmy dla kotów - co brać pod uwagę przy ich wyborze?

Jaka powinna być dobra karma dla kota?

W sklepach znajdziemy mnóstwo produktów do żywienia domowych kotów, więc wybór dla osoby nieobeznanej z tematem może być nie lada wyzwaniem. Na co więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Przede wszystkim na skład. Niezależnie od tego czy jest to sucha karma czy mokra, producenci zawsze umieszczają szczegółową listę składników na opakowaniu. Nawet jeśli nie ma wyszczególnienia procentowego, to zawsze na samej górze zawsze znajdują się te, których jest ich najwięcej w danym produkcie.

Jeśli chodzi o skład to najwięcej w produkcie powinno być składników pochodzenia zwierzęcego, a więc na przykład wołowiny lub drobiu albo jagnięciny. Są to elementy najlepiej przyswajalne przez koty niezależnie od ich wieku i rasy. Należy też koniecznie zwrócić uwagę na to jakiego rodzaju jest to mięso, ponieważ w przypadku tańszych produktów nie sposób poznać jego pochodzenie. Karmy dla kotów nie posiadające tych informacji nie powinny być brane pod uwagę. Nasz kotek preferuje mięsne produkty, więc jeśli jakiś producent zastępuje je białkiem roślinnym to powinno to stanowić zaledwie dodatek do głównego jadłospisu. Należy przy tym uważać, ponieważ wysoka zawartość tłuszczu nie jest zdrowa dla naszego zwierzęcia.

Oprócz mięsa istotne są też wartościowe składniki odżywcze oraz inne cenne substancje, jak na przykład tauryna, która wpływa na prawidłową pracę serca i dobry wzrok zwierzęcia. Koci pokarm w saszetce musi być także bogaty w białko, które potrzebne jest do wytwarzania energii oraz węglowodany. Współczesne karmy dla kotów są przygotowane tak, aby spełniać preferencje żywnościowe zwierzaka niezależnie od jego wieku lub rasy.

Sucha czy mokra karma?

W produktach dla kotów i innych zwierząt panuje generalny podział na karmę mokrą oraz suchą. Przy regularnym żywieniu warto połączyć oba te rodzaje. Sucha karma zawiera zwykle bogate składniki odżywcze i minerały, więc szczególnie małe kocię będzie czerpać z tego najwięcej korzyści dla swojego rozwoju. Nie można jednak wyłącznie na tym poprzestawać. Karma mokra wyróżnia się natomiast dużą wilgotnością, która sięga około 80 procent. Co za tym idzie doskonale nawadnia organizm naszego pupila. Poza tym jest zalecane jej podawanie, aby utrzymać w pełni sprawności jego układ moczowy.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

Tematy pokrewne:  

tag nolstag karmatag aonm

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.