Kantory internetowe - wciąż brakuje przepisów

29-05-2015, 15:00

Prowadzenie tradycyjnego kantoru wymaga spełnienia pewnych wymagań. W przypadku kantorów internetowych przepisy nie są jasne. Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła na uwagę w wystąpieniu do Ministra Finansów.

Dziennik Internautów wspominał już, że podczas tegorocznych wakacji Polacy wymienili 5 mld zł w e-kantorach. W 2013 roku obrót wszystkich kantorów internetowych w Polsce wyniósł ok. 20 mld zł. Obecnie rozwiązania tego typu zaczynają interesować kredytobiorców spłacających swoje zobowiązania w walucie obcej. 

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o e-kantory

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) dr Irena Lipowicz dostrzegła to zainteresowanie e-kantorami i jednocześnie zwróciła uwagę, że ciągle nie ma stosownych regulacji prawnych.

- Obecnie obowiązujące przepisy nie zawierają definicji działalności za pośrednictwem kantoru internetowego, nie określają w sposób jednoznaczny wymogów oraz warunków jej prowadzenia, odpowiedzialności za niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie usługi, a także zasad sprawowania nadzoru - czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich.

W związku z tym problemem RPO Irena Lipowicz wystąpiła do Ministra Finansów. W wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że działalność tradycyjnych kantorów jest unormowana w ustawie Prawo dewizowe i stanowi działalność regulowaną w rozumieniu przepisów Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. 

Prowadzenie takiej działalności wymaga wpisu do prowadzonego przez NBP rejestru działalności kantorowej. Przedsiębiorca musi zapewnić odpowiednią ewidencję operacji, musi wydawać zgodne z przepisami dowody kupna i sprzedaży, musi mieć odpowiedni lokal, musi przedstawiać zaświadczenie o niekaralności i przekazywać pewne dane do NBP. 

Przeczytaj:

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Książka "Finansowy ninja" to przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole. 544 strony praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Czytelnikowi zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe. Szczegółowa recepta na to, jak mądrze zarządzać pieniędzmi, uniknąć pułapek zastawianych przez instytucje finansowe oraz skutecznie zaplanować swoją emeryturę.*

Problem znany nie od dziś

Kwestia przepisów dotyczących kantorów internetowych była od 2012 r. przedmiotem analiz i konsultacji pomiędzy resortem finansów, NBP i Komisją Nadzoru Finansowego. Potwierdziły one, że trzeba stworzyć regulacje prawne w związku z potencjalnymi zagrożeniami interesów klientów. RPO ustalił, że złożony został wniosek o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu założeń nowelizacji Prawa dewizowego. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosiła ministra finansów o przekazanie szczegółowych informacji na temat projektu założeń, a także aktualnego harmonogramu prac legislacyjnych dotyczących opisanego problemu. 

Poniżej kopia wystąpienia RPO. 

Do MF Ws. Dzialalnosci Kantorow Internetowych


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy