Kanownik: Polska prezydencja w V4 może pomóc w cyfryzacji Europy Środkowo-Wschodniej

19-08-2020, 14:19

Polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej jest szansą na wzmocnienie głosu naszego regionu w takich kwestiach jak m.in. cyberbezpieczeństwo, sieć 5G, sztuczna inteligencja, robotyka czy przemysł 4.0. Silny i wspólny głos w tych tematach pomoże w szybszej cyfryzacji Europy Środkowo-Wschodniej uważa Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

W ocenie branży cyfrowej polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, które rozpoczęło się 1 lipca i potrwa przez rok jest szansą na wzmocnienie i rozbudowę współpracy w budowaniu innowacyjności oraz rozpowszechniania nowoczesnych technologii. A moment naszego przewodnictwa jest tym bardziej szczególny, że Unię Europejską opuściła Wielka Brytania. Obecność Polski na czele V4 to niewątpliwie okazja, by przejąć po Brytyjczykach rolę lidera w dziedzinie starań na rzecz cyfryzacji w całej Unii.

5G i cyberbezpieczeństwo

Jego zdaniem polska prezydencja może stać się sukcesem naszego rządu, jeżeli wśród jej priorytetów znajdzie się rozwój współpracy cyfrowej, technologicznej, a tym samym stawianie na innowacyjność gospodarek. Fundamentalne znaczenie będzie mieć również rozwój bezpiecznej sieci 5G oraz cyberbezpieczeństwa. 5G, która ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości nie tylko Polski, regionu, ale też całej UE. Dlatego jako Grupa V4 powinniśmy wykorzystać potężne możliwości 5G w pełni, aby przyspieszyć naszą drogę ku cyfrowym sterom unijnym i umacniać swoją pozycję. Trzeba też pamiętać, że technologia ta stanowić będzie też o być albo nie być Unii na arenie globalnej.

Nowe technologie w dobie koronawirusa

Wśród priorytetów dla naszej prezydencji, zdaniem Związku, powinno być także: budowanie kompetencji cyfrowych, upowszechnienie dostępu do internetu i nowoczesnych usług, odpowiedzialne zarządzanie danymi, inwestycje w technologie, w tym sztuczną inteligencję i rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw, robotyzacja, automatyzacja oraz rozwój przemysłu 4.0. Dużą wagę powinniśmy przywiązać do budowy i zwiększania świadomości społecznej na temat możliwości cyfrowych. Ostatnie wydarzenia związane z pandemią koronawirusa pokazały, jak ważne są nowoczesne technologie. Dlatego tym ważniejsza staje się dziś walka z wykluczeniem cyfrowym.

Związek podkreśla też, że zarówno Polska, jak i cała Grupa Wyszehradzka powinna zrobić wszystko, aby wspierać nasze rodzime i regionalne marki cyfrowe na arenie globalnej oraz inwestować we wschodzące firmy i start-upy. – To przecież właśnie cyfrowe usługi i produkty pozwoliły nam zachować przynajmniej cząstkę normalności i utrzymać płynność działania biznesu, edukacji, kultury i życia społecznego w obliczu pandemii – zauważa prezes Cyfrowej Polski. I dodaje, że w naszym regionie jest cała rzesza ambitnych, świetnie wykształconych inżynierów i specjalistów, których należy zatrzymać m.in. poprzez lokowanie w Europie Środkowo-Wschodniej centrów badawczo-rozwojowych.

Praca na rzecz osiągnięcia tych wszystkich celów odbywa się między innymi w obrębie Digital V4 – inicjatywy organizacji branży cyfrowej i nowoczesnych technologii z krajów Grupy Wyszehradzkiej powołanej w Polsce w 2019 r., której wspólnym celem jest tworzenie polityki wspierającej innowacyjność i cyfryzację w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasza grupa Digital V4 z całą pewnością może być ciałem doradczym dla naszej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Autor:

Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, organizacji zrzeszającej największe w Polsce firmy z branży cyfrowej i nowoczesnych technologii


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy