Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kamsoft mógł ograniczać konkurencję

16-07-2009, 12:36

Spółka Kamsoft mogła zawrzeć ze swoimi partnerami handlowymi porozumienie ograniczające konkurencję. Sprawdzi to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zapowiedział przeanalizowanie umów podpisywanych przez tę firmę z partnerami.

Kamsoft zajmuje się hurtową dystrybucją programów komputerowych wytwarzanych przez Przedsiębiorstwo Informatyczne Kamsoft z Katowic. Jest to m.in. oprogramowanie dla służby zdrowia, ale także programy wspierające zarządzanie produkcją, systemy finansowo-księgowe i ewidencji środków majątkowych.

Spółka tworzy Krajową Sieć Serwisu Kamsoft, której członkowie zajmują się odsprzedażą produktów informatycznych do klientów końcowych oraz ich wdrażaniem i serwisowaniem. Wątpliwości Urzędu budzą jednak postanowienia, które znalazły się w umowach zawartych pomiędzy spółką Kamsoft i jej partnerami handlowymi.

Wszczęto postępowanie, w ramach którego Prezes UOKiK sprawdzi, czy przedsiębiorcy nie ustalili minimalnych cen odsprzedaży produktów Kamsoft oraz jednolitych cenników na usługi instalacyjne i serwisowe. Zgodnie z przepisami postępowanie antymonopolowe powinno być zakończone nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia.

UOKiK przypomina, że wspólne ustalanie cen jest jednym z najpoważniejszych naruszeń prawa antymonopolowego. Za udział w porozumieniu, którego celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji, grożą dotkliwe sankcje finansowe, sięgające 10% przychodu. Uniknięcie lub obniżenie kary jest możliwe dzięki programowi łagodzenia kar (leniency), jeśli uczestnik zmowy sam zgłosi się do UOKiK.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UOKiK



Ostatnie artykuły: