Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Już 76 proc. Polaków posiada smartfon. Urządzenia te przejmują często zadania domowych komputerów, ale ich przyszłość jawi się jeszcze ciekawiej

07-12-2022, 16:39

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Digital Care, w ciągu dziesięciu lat odsetek osób posiadających smartfony wzrósł z 5,4% do 76%. W tym samym okresie z polskich domów praktycznie zniknęły telefony stacjonarne (obecnie korzysta z nich zaledwie 4,3% gospodarstw domowych) i tradycyjne telefony komórkowe, których używa 17% Polaków. Smartfony przejęły również zadania domowych komputerów, których odsetek zmalał z 51% do 46%. Nic dziwnego, że eksperci mówią o smartfonizacji społeczeństwa. Zdaniem futurolog, prof. Aleksandry Przegalińskiej scenariusz, który czeka branżę mobile już w najbliższej przyszłości, jest jeszcze bardziej zaskakujący – to m.in. „żywe” smartfony oraz zastępujące je hologramy.

Te i inne dane na temat branży mobile znalazły się w raporcie Digital Care „10 lat mobilnej rewolucji”, przygotowanym z okazji 10-lecia firmy.

hologram

Fot. materiały prasowe Ericsson

Smartfon w niemalże każdej kieszeni, coraz mniej komputerów i więcej konsoli 

Według danych udostępnionych przez Kantar Public na potrzeby raportu Digital Care Group, 10 lat temu z tradycyjnych komórek z klawiaturą korzystało 82,6% Polaków. Jednak w ciągu dekady liczba ta zmalała do 17,3% osób. Obecnie 76,8% osób posiada smartfony, a jedynie 5,4% tradycyjne telefony.

Polscy użytkownicy masowo rezygnują też z telefonów stacjonarnych. Jeszcze w 2012 roku używano ich w 32,1% gospodarstw domowych. W 2022 roku jedynie w 4,3%. 

Coraz rzadziej korzystamy też z komputerów stacjonarnych. O ile w 2012 roku posiadało je 31,6% osób, tak obecnie jedynie 4,7%. W tym czasie dwukrotnie wzrosła liczba użytkowników komputerów przenośnych (notebook, laptop, tablet) – z 20% w 2012 r. do 42% w 2022 r. Co ciekawe łączny odsetek osób posiadających w domu komputer stacjonarny, laptop, czy tablet spadł w ciągu ostatnich 10 lat z 51,6% do 46,7%. Było to w głównej mierze spowodowane rosnącą popularnością smartfonów, które zaczęły stopniowo przejmować funkcje komputerów osobistych. Podwoiła się też liczba korzystających z konsol do gier (PlayStation, Xbox, Nintendo) – z 2,9% do 5,7%

Internet na co dzień

Jeszcze 10 lat temu 40,9% Polaków w ogóle nie korzystało z Internetu, obecnie nie robi tego ponad 17%. W 2012 roku codzienne zaglądanie do sieci było aktywnością popularną wśród 35,9% osób. Dekadę później aż 69,3% z nas bywa online każdego dnia. Według danych Kantar Public zarówno 10 lat temu, jak i obecnie, jeśli już używaliśmy Internetu, to robiliśmy to każdego dnia. Aktywność 4-5 razy w tygodniu i rzadziej, w obu przypadkach, deklarowało mniej niż 10 proc. z nas.

Statystyki mówią jasno. Ostatnia dekada to ogromna rewolucja w branży mobile. Smartfony niemal całkowicie wyparły z rynku tradycyjne telefony komórkowe, a korzystanie z Internetu stało się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Świat, w którym żyjemy, jest już całkowicie zależny od technologii mobilnej, a ta stale się rozwija. 

- Nasza historia rozpoczęła się dokładnie 10 lat temu. Kluczem do sukcesu od samego początku była wiara w to, co dopiero ma nadejść, w siłę mobilnej rewolucji i jej pozytywny wpływ na życie milionów. Rynek nowych technologii cały czas ewoluuje i w Digital Care na bieżąco śledzimy aktualne trendy. Stąd pomysł na podsumowanie tego, co przez ostatnich 10 lat działo się na rynku i perspektyw na to, co za 10 lat może się dopiero wydarzyć – mówi Aleksander Wistuba, Prezes Zarządu Digital Care. 

Przyszłość branży mobile

W ciągu ostatniej dekady telefony komórkowe nie tylko przeobraziły się pod kątem wizualnym, ale także diametralnie zmieniły swoją funkcjonalność. Smartfony pomagają zarządzać życiem prywatnym i zawodowym, być na bieżąco z informacjami ze świata, pozwalają na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć, a także dostarczają rozrywki. Jak zaznacza prof. Aleksandra Przegalińska – futurolog, badacz rozwoju nowych technologii – wszechobecność smartfonów w naszym życiu jest faktem, a proces ten będzie się tylko pogłębiał.

W raporcie „10 lat mobilnej rewolucji” zebrane zostały trendy, które ukształtują branżę mobile w przyszłości. Zmiany te będą możliwe dzięki bardziej wydajnym procesorom, lepszym aparatom, a także zintegrowanym funkcjom. To już nie tylko znane dotąd IoT, czyli sterowanie innymi urządzeniami za pomocą smartfona czy rozmowa z botami, ale i sztuczna inteligencja (AI), biometria czy… elektroniczne tatuaże, będące źródłem informacji o, chociażby danych medycznych. 

– Niezależnie od tego, jak oceniamy proces, który nastąpił w branży mobile podczas ostatniej dekady,  faktem jest, że to właśnie telefony komórkowe stały się ekstensją nas samych i na zawsze zmieniły nasze życie. Smartfony już teraz są zintegrowane z nami, a w przyszłości, dzięki kolejnym funkcjom, nad którymi prace już trwają, będziemy mogli wejść na kolejny poziom. Analizując to, co wydarzyło się w minionym 10-leciu, wiemy już, że wydarzyć się może naprawdę wszystko – mówi prof. Aleksandra Przegalińska  futurolog, badacz rozwoju nowych technologii. 

W raporcie „10 lat mobilnej rewolucji” obok scenariuszy przyszłości oraz danych dotyczących rynku mobile w ostatniej dekadzie znalazły się też najważniejsze trendy, które ukształtowały tę branżę w ostatnim 10-leciu. Wśród nich m.in. płatności mobilne, cyberbezpieczeństwo, ale też zrównoważony rozwój i ekonomia subskrypcji, które w dużej mierze wpłynęły także na usługi oferowane przez Digital Care Group.

10 lat mobilnej rewolucji infografika


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *