Miłośnicy chodzenia po górach najbardziej lubią udawać się w trasy jesienią. Wówczas góry są najpiękniejsze, zabarwione setkami odcieni opadających na zimę liści. Karkonosze, Tatry i Bieszczady mają swoje niepowtarzalne szlaki. Które najlepiej wybrać? Oto ich krótka lista w każdym z wymienionych masywów wraz z polecanymi przez klub travelowy Travelist.pl hotelami, w których można nabrać sił przed wyprawą oraz po niej odpocząć.
reklama
Bieszczady
Bieszczady stanowią zachodnią część Beskidów Wschodnich, będących są częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Jest to jeden z najmniej dotkniętych przez cywilizację rejonów kraju, a żyją tu niespotykane nigdzie indziej zwierzęta, jak żbiki, rysie czy największy europejski wąż Eskulapa. W tym rejonie warto zatrzymać się w Ośrodku Wypoczynkowym Bieszczady.
Trasa 1:
Wetlina – Przełęcz Orłowicza – Połonina Wetlińska – Schronisko PTTK Chatka Puchatka – Wetlina
Szacowany czas przejścia: 6 godz. 30 min. Trasa ta biegnie w większości otwartym terenem wśród górskich łąk. Jest to jeden z najczęściej uczęszczanych przez turystów szlaków w tym rejonie.
Trasa 2:
Ustrzyki Górne – Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne
Szacowany czas przejścia: 4 godz. 30 min. Ten szlak wymaga dobrej kondycji, a spora jego część wiedzie po górskich halach.
Trasa 3:
Wołosate – Tarnica – Wołosate
Szacowany czas przejścia: 3 godz. 30 min. Jest to bardzo popularna trasa, umożliwiająca szybkie dotarcie na najwyższy szczyt Bieszczadów.
Trasa 4:
Widełki – Bukowe Berdo – Krzemień – Tarnica – Szeroki Wierch – Ustrzyki Górne
Szacowany czas przejścia: 7 godzin. Trasa polecana dla weteranów górskich wypraw. Pięciokilometrowy fragment prowadzi szosą, a obszar między Bukowym Berdem a Krzemieniem uznawany jest za jeden z najlepszych widoków w Bieszczadach.
Trasa 5:
Przełęcz Wyżniańska – Schronisko PTTK "Pod Małą Rawką" – Wielka Rawka – Ustrzyki Górne
Szacowany czas przejścia: 3 godz. 30 min. Szlak biegnie obok Wyżniańskiego Wierchu (913 m n.p.m.), przechodzi przez najwyższy szczyt pasma granicznego – Wielką Rawkę – a kończy się widokiem na masyw Tarnicy.
Karkonosze
Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów. Ich najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.). Żyje w nich natomiast sporo różnego rodzaju zwierzyny płowej, niżej dzików i drobniejszych ssaków. Pojawiły się także wilki i rysie. Dobrą bazą do wypadów w góry będzie Hotel Sudetia, znajdujący w Świeradowie-Zdroju.
Trasa 1:
Droga Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej, odcinek Słonecznik – Śnieżka oraz odcinek Śląskie Kamienie – Śnieżne Kotły
Szlak prowadzi głównym grzbietem Karkonoszy. Nazywany jest często „Karkonoszami w pigułce”, ponieważ znajdują się na nim najlepsze panoramy, kotły polodowcowe oraz jeziora górskie. Oczywiście najważniejszym punktem jest zdobycie Śnieżki.
Trasa 2:
Szklarska Poręba – Złote Jamy – Kukułcze Skały – Śnieżne Kotły
Ta trasa jest rzadziej uczęszczana niż pozostałe, a spodoba się szczególnie osobom lubiącym fotografować. Po drodze spotyka się potoki, charakterystyczne formacje skalne oraz pomniki przyrody.
Trasa 3:
Piekielna Dolina – Chojnik
Bardzo krótki szlak, który jest często odwiedzany przez turystów. Znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej, a wejście zaczyna się od głazowiska. Po drodze m.in. stary bukowy las oraz zalegające dno doliny mgły.
Trasa 4:
Szklarska Poręba Górna – Sowiniec – Złoty Widok – Szklarska Poręba Dolna
Jest trasa spacerowa, która łączy dwie rozdzielone części miasta. Umożliwia poznanie starej Szklarskiej Poręby wraz z grupami skalnymi w jej obrębie. Między jedną a drugą częścią znajdują się liczne punkty widokowe, zagajniki i pola.
Trasa 5:
Śnieżka – Szrenica
Jest to jeden z najdłuższych szlaków, na którego przejście trzeba zarezerwować sobie ok. 8 godzin. Cały szlak czerwony wiedzie granią i jest wyłożony granitową kostką – można się po nim bez problemu poruszać pieszo, rowerem czy z wózkiem. Po drodze znajduje się mnóstwo punktów widokowych. Jest to zarazem fragment Głównego Szlaku Sudeckiego.
Tatry
Tatry to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat. Ich najwyższym szczytem jest mający 2655m n.p.m. Gerlach. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego występuje 200 unikalnych gatunków roślin. Piętra powyżej lasów zamieszkują zwierzęta niespotykane w Polsce poza Tatrami, jak świstak tatrzański, kozica tatrzańska czy nornik śnieżny. Tutaj Travelist.pl rekomenduje pobyt w Hotelu Tatra.
Trasa 1:
Dolina Strążyńska – Giewont
Na ten szlak należy zarezerwować sobie co najmniej 3,5 godziny. Jest to najcięższa i pochłaniająca najwięcej czasu trasa spośród wszystkich szlaków na Giewont. Uwaga – w zimie panuje tu duże zagrożenie lawinowe. Idąc tą trasą, można obejrzeć m.in. Siklawicę, Śpiącego Rycerza oraz Szczerbinkę.
Trasa 2:
Hala Ornak – Przełęcz Iwaniacka – Ornak – Siwa Przełęcz Starorobociański Wierch
Jest to jedna z najpiękniejszych tras widokowych na najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich. Wejście na niego w miesiącach letnich nie powinno stanowić problemu. Po drodze pełen szczytów krajobraz, a także szerokie panoramy.
Trasa 3:
Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Nowa Roztoka – Dolina Pięciu Stawów
Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Poleca się go początkującym – jest najmniej forsowny ze wszystkich, a w dodatku przeprowadza przez Dolinę Roztoki. Czas jego pokonania to ok. 2 godzin i 15 minut.
Trasa 4:
Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko
Będąc w Tatrach trzeba koniecznie zobaczyć Morskie Oko. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i ruszyć tam pieszo, od razu oglądając inne ciekawe miejsca na trasie. Co prawda przez wielu weteranów górskich wędrówek trasa ta uznawana jest za najnudniejszą, jednak ma swoje zalety. Zobaczy się na niej między innymi Gerlach, wodospady i panoramę gór.
Trasa 5:
Hala Gąsienicowa – Sucha Przełęcz – Kasprowy Wierch
Jest to krótka, trochę męcząca trasa. Szlakiem tym głównie schodzi się na Halę Gąsienicową, jednak odbijając na Suchej Przełęczy trafimy na Kasprowy. Po drodze cały czas widać piękne krajobrazy.
Warto przypomnieć, że udając się na górski szlak, należy zawsze mieć ze sobą kilka rzeczy. Niezależnie od wybranych gór i sezonu dobrze mieć pod ręką mapę i kompas, aby w przypadku zejścia ze szlaku móc na niego bezpiecznie wrócić. Ciepła odzież oraz – w chłodniejszych miesiącach – ubranie przeciwdeszczowe i wiatrochronne to elementy wyposażenia, które – dosłownie – mogą uratować życie. Niezbędne jest też nakrycie głowy – w lecie ochroni przed udarem, w zimie zapobiegnie utracie ciepła przez głowę. Konieczny jest także dostosowany do długości planowanej wyprawy zapas prowiantu i wody.
Jeżeli chce się udać na wyprawę dłuższą niż jeden dzień, wówczas dobrze rozplanować trasę. Jednak zmienna pogoda – zwłaszcza jesienią – może pokrzyżować plany, więc w takiej sytuacji warto wziąć ze sobą śpiwór i/lub namiot. Nie poleca się jednak takich wypraw osobom niedoświadczonym – chyba, że w towarzystwie osób, które mają niezbędną wiedzę do przetrwania w górskim środowisku. Przyda się także termos z ciepłym piciem oraz worki foliowe – posłużą zarówno do chowania w nich rzeczy przed zamoknięciem, jak i śmieci, które powstaną w czasie drogi. Można także zabrać komplet ciepłej odzieży na zmianę – w przypadku zamoknięcia noszonej można łatwo ją zmienić.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|