Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Java w ostatnich latach stała się językiem równorzędnym C oraz C++ i coraz więcej osób chce lub musi ją poznać. Od czego najlepiej zacząć? Trudno powiedzieć - w sklepach półki aż się uginają od różnych wydawnictw. W moje ręce trafiła książka z założenia dla początkujących - "Java. Wprowadzenie". Poniżej kilka słów za i przeciw tej publikacji.

robot sprzątający

reklama


Książka ładnie wydana, "gruba", bo blisko 800-stronicowa - słowem wzbudza zaufanie. Do tego jeszcze załączona płytka CD.


Pisanie na kolanie

Niestety, szybko okazuje się, że pozornie ładna publikacja jest zrobiona jakby w pośpiechu, zawiera mnóstwo błędów i niedociągnięć, co zdecydowanie rozprasza i przeszkadza w przyswajaniu nowej wiedzy, a także jest skazą na - jak się w dalszej części okaże - naprawdę dobrej pozycji naukowej.

Osoba mająca już jakieś doświadczenia w kontaktach z Javą szybko wyłapie literówki w nazwach funkcji, interfejsów, etc. i nie popełni błędu pisząc potem program. Co jednak z tymi, którzy tego doświadczenia nie mają? Ratują ich materiały na dołączonej płycie. Wszystkie kody i przykłady z książki znajdują się na krążku.

Wystarczy włożyć CD do napędu, postępować zgodnie z bardzo intuicyjnymi instrukcjami instalatora i już - wszystkie kody znajdują się na naszym komputerze. Na płycie znajduje się również środowisko Java 2SE SDK (v 1.4.0 - na stronie Sun Microsystems są już nowsze wersje) + NetBeans, Ant, Tomcat i BeanShell.


Programowanie użytkowe

Książka z samej nazwy jest skierowana do początkujących i zdecydowanie jest to prawda. Od podstaw i bardzo dokładnie opisuje jak zainstalować Javę, co jest nam potrzebne by programować, jak kompilować pliki itd. Kiedy już wiemy, co do czego, to piszemy pierwszy program - w tym wypadku applet.

Pozycja nastawiona jest generalnie na programowanie użytkowe - bardzo współczesne programowanie z ukierunkowaniem na tworzenie aplikacji graficznych oraz internetowych. Książka zdecydowanie po macoszemu traktuje ważną stronę języka Java, czyli programowanie na konsolę. O kolekcjach jest zaledwie kilka słów. Jeśli to ma być "wprowadzenie", to tego tematu zdecydowanie brakuje w tej publikacji.

Nie oznacza to jednak, że jest zła - przeciwnie. Tematy, które porusza opisuje dokładnie i prostolinijnie. Każde zagadnienie jest ilustrowane zazwyczaj pełnym kodem - co jest wielką zaletą i czego w wielu wydawnictwach naprawdę bardzo brakuje. Wiele informacji umieszczonych jest w tabelach lub grafach, co niejednokrotnie daje dużo lepszy obraz zależności niż dokumentacja na stronach Sun.


Doświadczenie z programowaniem wskazane

Autorzy książki - Patrick Niemeyer i Jonathan Knudsen twierdzą we wstępie, że ich dzieło nie wymaga od użytkownika jakiejkolwiek wcześniejszej styczności z programowaniem. Jednak kolejne strony przekonują, że lepiej choć trochę tego doświadczenia mieć - najlepiej z C/C++, bowiem autorzy często odwołują się do tego języka lub wprowadzają porównania.

Z książki nauczymy się podstaw o tworzeniu aplikacji multimedialnych, appletów, serwletów, poznamy bardzo dokładnie opisanego Swing'a, a także pracę z wątkami oraz plikami. Autorzy wspominają też co nieco o XMLu, JavaBeans czy BeanShell.

Publikacja niewątpliwie warta jest uwagi. Mimo drobnych w sumie technicznych niedociągnięć, to jednak dobrze tłumaczy poruszone zagadnienia. Biorąc pod uwagę, że z książką dostarczone są dodatkowe materiały i to wszystko mieści się w kwocie niecałych 90 złotych należy "Javie. Wprowadzenie" wystawić ocenę pozytywną.

Java. WprowadzenieJava. Wprowadzenie
Autorzy: Patrick Niemeyer, Jonathan Knudsen
Tłumaczenie: Rafał Jońca
ISBN: 83-7197-925-8
Tytuł oryginału: Learning Java
Format: B5, stron: 778
Zawiera CD-ROM
Data wydania: 05/2003
Cena książki: 86.00 zł

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Ponad 18 mld nagranych płyt