Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jakość i szybkość internetu mobilnego w Europie w trzecim kwartale 2018 roku

05-12-2018, 15:53

Opublikowano raport porównujący jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie w trzecim kwartale 2018 roku. Pomiarów dokonano przy pomocy aplikacji umożliwiającej użytkownikom sprawdzanie podstawowych parametrów sieci komórkowej - między innymi siły sygnału - oraz przeprowadzenie testów prędkości dla różnych technologii (GSM / 3G / 4G / LTE). Kto znalazł się w czołówce, a kto powinien jeszcze wiele poprawić?

robot sprzątający

reklama


W kategorii średniej szybkości pobierania danych najlepszy wynik odnotowano we Francji (20,8 Mb/s). Kraj ten wyprzedził tym samym Austrię (20,4 Mb/s) oraz Portugalię (19,7 Mb/s). Zadowoleni z szybkości pobierania plików nie mogą być natomiast mieszkańcy Ukrainy. Pomiary wykazały tam prędkość wynoszącą zaledwie 5,64 Mb/s. Niewiele lepiej jest w Macedonii (8,2 Mb/s) i na Białorusi (10,1 Mb/s). To ostatnie z wymienionych państw dzieli miejsce w rankingu razem z Irlandią. Abonenci na Zielonej Wyspie także nie mogą być usatysfakcjonowani jakością usług sieci mobilnej (10,1 Mb/s).

Z kolei w Holandii pomiary wykazały najwyższą średnią szybkość wysyłania danych (10,7 Mb/s). Holendrzy wyprzedzili w klasyfikację Austrię (10,5 Mb/s) oraz Hiszpanię (10,1 Mb/s). Najniższe miejsca w tej klasyfikacji zajęły państwa z Europy Południowo-Wschodniej, które charakteryzują się także niestabilną sytuacją gospodarczą lub polityczną. Najsłabiej wypadła Macedonia (2,3 Mb/s). Nieco lepiej wypadła Czarnogóra (2,8 Mb/s) i Ukraina (2,89 Mb/s).

Biorąc pod uwagę wartość ping to europejskiej stawce przewodzi Litwa, która może pochwalić się wynikiem 54 ms. Czołową trójkę uzupełniają: Finlandia (56 ms) oraz Norwegia (59 ms). Największe opóźnienia na Starym Kontynencie w komunikacji mobilnej notuje się na Ukrainie (117 ms), w Rosji (115 ms) i na Słowacji (113 ms).

Polska po raz kolejny raz poprawiła swój wynik, biorąc pod uwagę średnią szybkość pobierania danych (wzrost z 18,6 Mb/s na 18,9 Mb/s) i zajmuje piąte miejsce w Europie. Pozytywna tendencja utrzymuje się również w średniej szybkości wysyłania danych (8,13 Mb/s, podczas gdy w drugim kwartale wynik wynosił 7,89 Mb/s). Polska tym samym odnotowała lepsze wyniki niż Litwa (7,78 Mb/s) czy Słowacja (7,19 Mb/s). Wyprzedziły ją jednak inne kraje ościenne - Niemcy (8,26 Mb/s) i Czechy (8,69 Mb/s). Pomiary wartości ping wskazują jej wzrost o 10 ms (z 54 ms do 64 ms). Mimo pogorszenia, jest to wciąż jeden z lepszych wyników w Europie.

Źródło: RFBenchmark


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *