Jakie zmiany czeka fotowoltaika w 2022?

13-01-2022, 08:24

Obecnie o fotowoltaice mówi się najczęściej w kontekście zmian w prawie, które mają wejść w życie już w 2022 roku. Wiele osób obawia się, że może to oznaczać koniec opłacalności korzystania z odnawialnych źródeł energii. Czy jednak na pewno nowych przepisów trzeba się obawiać? Sprawdź, co dokładnie się zmieni i czy nadal będzie się opłacało montować instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaika 2022 – zmiany na gorsze?

Zapowiadana już od dłuższego czasu nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii została już podpisana przez prezydenta. Tym samym zmiany od przyszłego roku stały się faktem. Po drodze jednak nowe zasady były wielokrotnie modyfikowane, dlatego wiele osób nadal nie wie, na czym konkretnie będą polegać. Poniżej znajdziesz zestawienie nowych przepisów w telegraficznym skrócie.

Jakie zmiany czeka fotowoltaika w 2022?

  • Ustawa przede wszystkim likwiduje używany dotychczas przez prosumentów system opustów (net-metering). Zastąpi go net-billing. Na czym polega zmiana? Net-metering pozwalał "oddawać" nadwyżki energii do sieci, a następnie "odbierać" je w 70 lub 80 procentach (w zależności od wielkości instalacji). Teraz niewykorzystaną energię elektryczną będzie można sprzedać dostawcy po cenie rynkowej obowiązującej na Towarowej Giełdzie Energii. W momencie, w którym panele fotowoltaiczne będą zaś produkować za mało energii elektrycznej do pokrycia bieżącego zapotrzebowania, będzie możliwość jej pobrania po normalnej stawce operatora. Prosument będzie też ponosić opłaty dystrybucyjne, z 15 proc. rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej i zmagazynowanej w sieci (dla osób i podmiotów niebędących przedsiębiorcami). W praktyce oznacza to "odzyskanie" nadwyżek w ok. 40-50%.
  • Bardzo istotne jest to, że powyższe zasady będą obejmować wyłącznie nowych prosumentów, czyli osoby, które zamontują i zgłoszą instalację PV już po wejściu przepisów w życie. Osoby, które zamontują instalacje fotowoltaiczne do tego momentu, będą mogły rozliczać się na dotychczasowych zasadach net-meteringu przez kolejne 15 lat.
  • Nowe regulacje zwiększają też dostępność instalacji PV, wprowadzając pojęcia prosumenta zbiorowego i wirtualnego. Dzięki temu energie elektryczna z fotowoltaiki będą mogły produkować na własne potrzeby np. spółdzielnie mieszkaniowe (prosument zbiorowy). Będzie również możliwość doprowadzenia energii z fotowoltaiki do poszczególnych gospodarstw domowych i tym samym obniżenie ich rachunków za prąd. Instytucja prosumenta wirtualnego to natomiast w uproszczeniu możliwość stania się udziałowcem w większej instalacji fotowoltaicznej i obniżenie tym samym swoich rachunków. Prosument wirtualny będzie mógł korzystać z instalacji OZE przyłączonej do sieci w innym miejscu niż miejsce dostarczania energii elektrycznej

Dlaczego zmiana ustawy o OZE jest konieczna?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że zmiany w prawie są konieczne. Korzystanie z systemu opustów jest bardzo opłacalne, ale wywołuje zbyt duże obciążenia sieci energetycznej. Sprzedaż energii na mniej korzystnych zasadach ma zachęcić prosumentów do zwiększania autokonsumpcji i ograniczenia nadwyżek energii elektrycznej z fotowoltaiki wprowadzanych do sieci, a tym samym poprawy stabilności i bezpieczeństwa sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej.

Zmiany w fotowoltaice – kiedy wchodzą w życie?

Od kiedy zaczynają obowiązywać nowe przepisy? Zatwierdzona została data 1 kwietnia 2022 roku. Należy przy tym przypomnieć, że dotychczasowych prosumentów nowy system rozliczeń zacznie obowiązywać dopiero po 15 latach, czyli w 2037 roku.

Fotowoltaika po 1 kwietnia 2022 – czy nadal będzie się opłacać?

Zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące nowej ustawy o OZE sprawiły, że wiele osób zaczęło się obawiać o opłacalność fotowoltaiki lub nawet wieszczyć jej koniec. Prawda jest jednak taka, że tego typu instalacje nadal będą opłacalne. Korzyści być może nie będą tak spektakularne jak do tej pory, przy systemie opustów, ale nadal będą znaczące.

Należy pamiętać, że fotowoltaika to, niezależnie od zasad rozliczenia nadwyżek, darmowa energia elektryczna, z której mogą korzystać gospodarstwa domowe i rolne oraz firmy. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów wzrośnie opłacalność montażu magazynów energii, a także urządzeń takich jak pompy ciepła, które pozwalają zwiększać autokonsumpcję. Pocieszeniem z pewnością może być również to, że podobne przepisy funkcjonują w wielu krajach Europy, w których fotowoltaika jest popularna i zapewnia duże korzyści dla użytkowników!Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

  
znajdź w serwisie

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.