Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Taśmy ostrzegawcze zazwyczaj wykorzystywane są do oznaczania miejsc niebezpiecznych, do których wstęp mógłby stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Ich wyrazista kolorystyka gwarantuje świetną widoczność, nawet przy słabym oświetleniu bądź trudnych warunkach atmosferycznych. W jakich miejscach należy zastosować taśmę ostrzegawczą?

Jakie zastosowanie mają taśmy ostrzegawcze?

Taśma ostrzegawcza – kombinacja kolorystyczna

Taśmy ostrzegawcze dostępne na rynku różnią się między sobą kolorystyką, w zależności od przeznaczenia i branży. Biało-czerwone pasy mają bardzo szerokie zastosowanie, gdyż używa się ich m.in. do odgrodzenia tras kolarskich, placów budowy, wykopalisk itd. Tego typu taśmy ostrzegawcze pozwalają więc na wyznaczenia terenu wyłączonego tymczasowo z użytku publicznego. Niekiedy biało-czerwone pasy ułożone są względem siebie pod lekkim kątem i umieszcza się na nich dodatkowy napis: „UWAGA GŁĘBOKIE WYKOPY”. Żółto-czarne taśmy stosuje się natomiast w przypadku niskich stropów, wejść do wind, czy też progów, łączących pomieszczenia. Można je również wykorzystywać do oznaczania schodów i ramp, tj. miejsc, stwarzających niebezpieczeństwo ewentualnego upadku. Należy pamiętać, że niektóre branże mają dedykowaną kolorystykę taśm ostrzegawczych:

  • Wodociągi i kanalizacja – niebieski, zielony, brązowy,
  • gaz – żółty,
  • telekomunikacja – pomarańczowy,
  • energetyka – niebieskie (do kabli o napięciu znamionowym poniżej 1 kV), czerwone (do kabli o napięciu znamionowym powyżej 1 kV).

Każdy pracodawca zobowiązany jest do umieszczenia stosownych znaków w celu wydzielenia stref, które stwarzają realne zagrożenia i nie ma możliwości zlikwidowania niebezpieczeństwa. Taśmy ostrzegawcze stosuje się więc w magazynach, halach produkcyjnych itp. Są one również niezbędne dla ochrony zdrowia osób trzecich, ograniczając dostęp do placów budowy itp.

Taśmy ostrzegawcze – zalety

Taśma ostrzegawcza wykonana jest z wysokiej jakości materiału, który jest wodoodporny, wytrzymały na ścieranie, a zastosowana kolorystyka przez bardzo długi czas zachowuje swoją wyrazistość. Pasy można przykleić bezpośrednio do podłoża lub też zaczepić je na słupkach, ogrodzeniach itp.  Samoprzylepne taśmy przeznaczone są do oznakowania przeszkód i obszarów niebezpiecznych, takich jak stropy, progi, schody, stopnie. Można ich też użyć do wyznaczania ciągów komunikacyjnych. Taśma jest niezwykle łatwa w montażu, a wariantywność rozmiarów pozwala na wybranie rolki dostosowanej do wielkości niebezpiecznego obszaru.

 

Taśmy ostrzegawcze należy stosować wszędzie tam, gdzie konieczne jest odgrodzenie miejsca chwilowo niedostępnego lub stanowiącego poważne zagrożenie. Warto pamiętać, by zdecydować się na zakup wysokiej jakości, solidnych produktów, które zachowają swoją trwałość nawet przy długim okresie użytkowania.

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *