Jakie są rodzaje kopert i czym różni się standardowa od kurierskiej?

16-07-2021, 12:00

Wysyłka kopertowa tylko na pozór wydaje się być prosta i nieskomplikowana. Wielkie znaczenie ma to, co nadawca chce wysłać tą drogą. Rodzaje kopert – zarówno pod względem rozmiarów, ich cech charakterystycznych oraz innych parametrów – to zaskakująco sporo wariantów.

Koperta kopercie nierówna – całkowicie innej potrzebować będziesz wysyłając mały list, innej – w razie dużego pakietu dokumentów, a jeszcze kolejnego typu, gdy w środku znaleźć ma się np. pendrive, który potrzebuje ochrony. Jakie są rodzaje kopert?

Koperty według rozmiarów

Zestawienie kopert dostępnych na rynku usług pocztowych i kurierskich to aż 11 formatów. W ten sposób można wyróżnić opcje:

 • B4 – 230x353 mm
 • B5 – 176x250 mm
 • B6 – 125x176 cm
 • C3 – 458x324 mm
 • C4 – 229x324 mm
 • C5 – 162x229 mm
 • C6 – 114x162 mm
 • C6/5 – 114x229 mm
 • C7 – 81x162 mm
 • DL – 110x220 mm
 • E4 – 280x400 mm.

To zaskakująco sporo wariantów, ale trzeba pamiętać, że każdą kopertę dopasować trzeba do wzorca papieru, który zazwyczaj zawiera. Stąd np. rozmiary C4 dostosowane do papieru Ar i analogiczne C5 do opcji A5. Inną kwestią jest dopasowanie koperty do papieru, który został zgięty na pół i dostosowany do tego rodzaju opakowania. Np. koperta oznaczana jako C6/5 z założenia pozwala na swobodne skrycie wewnątrz dwukrotnie zgiętej kartki A4. Jeśli jednak wystarczy zgięcie tego arkusza zaledwie raz, wystarczy opcja C5.

Generalnie kierować się można zasadą, że do C65 zmieści się format A4, który będzie złożony na cztery ćwiartki. Można też schować w niej A5 na pół lub format A6 w całości.

Najpopularniejsze kartki – A4 – zmieszczą się do C5. Wystarczy do tego przełożenie kartki A4 na pół.  Z kolei jeśli nadawca chce, by kurier doręczył arkusz A4 bez naruszenia i zgięć, powinien wybrać naturalnie kopertę C4.

Doręczanie kopert przez kurierów

Czy przesyłki kopertowe wręczają wyłącznie pracownicy sektora pocztowego? Nic bardziej mylnego. Firmy kurierskie – w tym DPD, DHL i inne – oferują również odbiory i doręczenia kopert. To ważne np. dla firm, którym zależy na szybkiej wysyłce lub pakietowaniu kilku zleceń. Ile kosztuje wysyłka koperty kurierem? Według serwisu KurJerzy.pl – platformy do składania zleceń online – nadanie przesyłki kopertowej to wydatek ok. 12 zł. Dla precyzyjnego oszacowania kosztu należy użyć wyszukiwarki serwisu oraz uwzględnić miejsce nadania i odbioru; na tej podstawie automat obliczy jaka jest cena usługi kurierskiej w przypadku koperty.

Należy pamiętać, że tego rodzaju paczka ma określone ograniczenia.Dotyczy to grubości – nie powinna wypychać koperty – oraz wagi i tego, co znajduje się wewnątrz papierowego opakowania.

Rodzaje kopert według zamknięcia

Duże znaczenie dla zachowania prywatności korespondencji odgrywa zamknięcie koperty. Nie trzeba się ograniczać wyłącznie do typowych materiałów wyposażonych w pasek, który trzeba nawilżyć, by doszło do sklejenia dwóch elementów. Dużą wygodę zapewniają koperty wyposażone w pasek samoklejący, który wystarczy oderwać a następnie ścisnąć oba skrzydła. Podobnych rozwiązań jest więcej – w tym także opcja przekładania samoklejącego, które łączy obie strony w razie kontaktu ze sobą.

Rodzaje kopert według zastosowania

Oprócz typowych i standardowych kopert istnieją również ich mutacje, które dopasowano do różnego typu przesyłek. Podstawową opcją są koperty z dnem rozszerzonym. One umożliwiają schowanie do środka pakietu dokumentów. Sprawdzą się np. w razie zestawu faktur wysyłanych do kontrahenta. Inną opcją są koperty bąbelkowe zawierające wewnętrzną wersję ochronną. To propozycja dla osób, które chcą schować do środka np. pendrive lub inny nośnik danych. Bąbelki sprawią, że przedmiot zostanie odpowiednio zamortyzowany podczas przewozu.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag rodzaje koperttag nowptag nolstag koperty

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.