Jakie mają zastosowania kabiny sanitarne?

27-02-2020, 10:05

Z pewnością każdy zetknął się z pojęciem, którym jest kabina sanitarna. Czym jednak dokładnie ona jest? Jakie ma zastosowanie i dlaczego jej rola, szczególnie jeśli chodzi o budynki użyteczności publicznej, jest taka istotna? To pytania, na które nie każdy zna odpowiedź. W naszym poniższym artykule przybliżymy Państwu temat dotyczący kabin sanitarnych oraz ich zastosowania.

Przede wszystkim - co to jest kabina sanitarna?

To, od czego należy zacząć, to określenie definicji, która pomoże nam zrozumieć, czym dokładnie jest kabina sanitarna. To pierwszy i najważniejszy element, od którego należy zacząć omawianie tematu kabin sanitarnych. Kabina sanitarna, to miejsce, w którym powinna znajdować się ubikacja. Powinna być ona też odgrodzona ściankami tak, aby zapewnić poczucie komfortu osobie, która będzie z takiej kabiny korzystała. W kabinie sanitarnej może się też znajdować umywalka. Wiele jednak zależy od tego, jak duża docelowo ma być kabina sanitarna. Możemy bowiem samodzielnie określić jej rozmiar, kiedy składamy zamówienie na montaż takiej kabiny.

Kabiny sanitarne - gdzie znajdują zastosowanie?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest kabina sanitarna, pora odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, gdzie znajdują one najczęstsze zastosowanie i dlaczego. Przede wszystkim, wskazać należy tutaj budynki użyteczności publicznej. Tam kabiny sanitarne muszą się znajdować, jeśli budynek taki ma zostać dopuszczony do użytku. Przez budynki użyteczności publicznej, rozumiemy przede wszystkim przedszkola oraz innego rodzaju placówki oświaty, centra handlowe, kina czy teatry. W każdym z takich budynków musi znajdować się kabina sanitarna. To, co może wydawać się nieoczywiste, to fakt, że kabiny sanitarne powinny się też znajdować...W toaletach publicznych. Mowa o takich, które znajdują się np. na dworcach czy też innych miejscach w mieście.

kabiny sanitarne

Kabiny sanitarne w placówkach oświaty

Skoro na pierwszym miejscu wymieniliśmy kabiny sanitarne, które mają zastosowanie w przedszkolach i innych placówkach oświatowych, zastanówmy się, dlaczego właśnie w tych miejscach powinny się one pojawiać. Powód jest bardzo prosty. W szkole, przedszkolu czy na uczelni, musi być miejsce, w którym znajduje się toaleta. Wiadomo jednak, że nie zostanie umieszczona w takim budynku jedna, oddzielna toaleta. To nie miałoby racji bytu, przede wszystkim ze względu na ilość osób, które z tej toalety korzystają w ciągu całego dnia. Nie jest też możliwe, wybudowanie w takim miejscu kilku, osobnych łazienek, w których będzie znajdowała się osobna ubikacja, umywalka czy prysznic. Stąd też kabiny sanitarne znajdują w takich budynkach zastosowanie. Dzięki nim jesteśmy w stanie zapewnić dostęp do ubikacji wielu osobom w tym samym czasie. Rozmiar kabiny, jak już zostało wcześniej wspomniane, jest ustalany indywidualnie, według projektu budynku oraz możliwości jej montażu w nim.

Kabiny sanitarne w centrach handlowych

Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o kabiny sanitarne, które znajdują się w centrach handlowych. W takich budynkach, także nie mamy bezpośrednio możliwości zamontowania pojedynczych łazienek, z których w jednym momencie, może korzystać tylko jedna osoba. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku placówek oświaty, w centrach handlowych, kinach czy teatrach, ilość osób, które znajdują się w danym budynku w jednym czasie, jest bardzo duża. Dlatego też tak ważne jest to, aby zadbać o montaż w takich miejscach kabin sanitarnych.

Kabiny sanitarne w toaletach publicznych

Ostatnim rodzajem kabin sanitarnych, o którym wspominaliśmy w naszym artykule są te, które znajdują się w toaletach publicznych. I tutaj, podobnie jak w powyższych przypadkach, powód ich montażu jest dokładnie taki sam. Chodzi o nagromadzenie się w jednym budynku bardzo dużej liczby osób. Aby zapewnić im komfort korzystania z toalety, montuje się w takich miejscach właśnie kabiny sanitarne. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której na całym dworcu kolejowym znajduje się dosłownie jedna toaleta. Wyobraźmy sobie, co by się wówczas mogło stać. Mielibyśmy do czynienia z gigantycznymi kolejkami oraz niezadowolonymi z zarządzania danym budynkiem osobami. Dlatego właśnie montaż w takich miejscach kabin sanitarnych, to doskonałe rozwiązanie.

O czym należy pamiętać, kiedy wybieramy kabinę sanitarną?

Skoro wiadomo już gdzie i dlaczego kabiny sanitarne znajdują największe zastosowanie, pora odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące ich montażu. O czym koniecznie musimy pamiętać, kiedy projektujemy kabinę sanitarną? Pierwszą i najważniejszą kwestią, jest tutaj zapewnienie komfortu korzystania z takiej kabiny. Nie może być ona zatem ani za mała, ani zbyt obszerna. Należy dokładnie zaplanować powierzchnię, na której mają powstać takie kabiny i dokonać obliczeń, jakie powinny być wymiary każdej z nich. Przyjmuje się, że całkowita powierzchnia kabiny, powinna mieć około 2m2, jednakże może być ona większa. Dzięki zadbaniu o to, aby wymiary kabiny były dopasowane do komfortowego korzystania z niej, jesteśmy w stanie policzyć, na ile kabin sanitarnych możemy sobie pozwolić w jednym budynku.

Przy projektowaniu kabiny sanitarnej, warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego będzie ona wykonana. Powinien być on solidny, powinien zapewniać jak największą - oczywiście jak na kabinę sanitarną - prywatność. Dobrze, jeśli zadbamy o to, aby w kabinie sanitarnej znalazło się miejsce na wieszak, na którym możemy powiesić kurtkę, torebkę bądź cokolwiek innego. W kabinie sanitarnej musi znajdować się też miejsce na rolkę papieru toaletowego. Innymi słowy, przy projektowaniu kabiny sanitarnej, musimy zadbać o to, aby zapewniony został jak największy komfort jej użytkowania.

Jak zatem bardzo wyraźnie widać, kabiny sanitarne mają bardzo szerokie zastosowanie. Nie ma się jednak czemu dziwić - w budynkach użyteczności publicznej, ciężko byłoby nam funkcjonować, jeśli nie zostałyby tam zamontowane kabiny sanitarne. Jeśli zadbamy o wszystkie elementy związane z właściwym zaprojektowaniem takiej kabiny, z pewnością komfort jej użytkowania będzie odpowiedni dla każdego.

Wsparcie merytoryczne: Alsanit


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag kabiny sanitarne
To warto przeczytać

fot. pixabay

fot. Kaspersky

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: