Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jakie drzwi wejściowe wybrać i na co zwrócić uwagę?

13-07-2022, 15:38

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, dlatego wybór odpowiednich drzwi wejściowych jest taki ważny. W telegraficznym skrócie takie drzwi powinny być trwałe, bezpieczne i ładne. Ale jak sprawić, że efekt rzeczywiście taki będzie? Przygotowaliśmy kilka porad.

Jakie drzwi wejściowe wybrać i na co zwrócić uwagę?

Drzwi zewnętrzne: jaki materiał wybrać?

Na początek warto się zastanowić, jaki materiał wybrać. Na rynku dostępnych jest sporo propozycji. Drzwi metalowe, drewniane, ze sztucznego tworzywa – każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

  • Drzwi stalowe są mocne, trwałe i mają dobrą cenę. Zwykle wewnątrz znajduje się drewno, a zewnętrzna rama bywa wykończona okleinami lub drewnem (w droższej wersji). Chociaż trudno je ocieplić, na rynku pojawiają się też coraz bardziej odporne na przepuszczanie ciepła modele.

  • Drzwi z PCV mają dobre parametry cieplne, są zdecydowanie najpopularniejsze i dość tanie. Plusem jest łatwość dopasowania ich do stolarki okiennej. Nie zawsze jednak wyróżniają się trwałością.

  • Drzwi zewnętrzne drewniane są stosunkowo drogie, ponieważ wykonane ze szlachetnego surowca. Mają dobre parametry cieplne i wysoką trwałość, ale wymagają specjalnej pielęgnacji.

  • Drzwi wejściowe z aluminium to najdroższy wybór. Mogą mieć doskonałe właściwości izolacyjne, a ich parametry ciągle ulegają ulepszeniu.

Budowa drzwi zewnętrznych

Przed zakupem warto też dowiedzieć się co nieco o budowie drzwi. W skład zestawu wchodzi skrzydło, ościeżnica i próg, a samo skrzydło może mieć budowę płytową lub płycinową. W pierwszym przypadku drzwi zewnętrzne zwykle zbudowane są z ramy pokrytej płytami. Wewnątrz umieszcza się materiał termoizolacyjny – im jest go więcej, tym drzwi cieplejsze. Dodatkowo w drzwiach znajdują się wzmocnienia z blachy, które sprawiają, że skrzydło jest trwalsze i bardziej odporne na ogień czy włamania. Z kolei drzwi płycinowe mają wewnątrz ramę o mniejszych polach wypełnionych właśnie płycinami. Takie drzwi są znacznie cieńsze i bardziej dekoracyjne – lepiej sprawdzą się zdecydowanie wewnątrz, ponieważ są mniej odporne na uszkodzenia i nie mają tak dobrych właściwości izolacyjnych.

Drzwi wejściowe – przede wszystkim ciepłe

Przy wyborze drzwi zewnętrznych trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. W nowoczesnych drzwiach priorytetem jest umieszczenie materiału termoizolującego wewnątrz skrzydła, a niekiedy także w ościeżnicy i ramie, a nawet w progu. Grube, szerokie skrzydło pomieści sporo ocieplenia (styropianu, pianki lub wełny mineralnej), dzięki czemu zapobiega uciekaniu ciepła, ale jest też masywne i mocne, co redukuje zagrożenie włamania.

Drzwi wejściowe powinny również być wodoszczelne. Przed wyborem modelu sprawdź, jaką klasę posiadają: przy drzwiach zewnętrznych powinna ona wynosić przynajmniej 3-4. Do tego dwie solidne uszczelki na całym obwodzie i cała konstrukcja na pewno będzie odporna na wiele. Ponadto takie dobrze zaizolowane i wypełnione materiałem termoizolacyjnym drzwi doskonale ograniczają hałas z zewnątrz.

Jeszcze jedną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest klasa trwałości. Dobre drzwi zewnętrzne powinny posiadać co najmniej 5 klasę trwałości mechanicznej. Oznacza to, że wytrzymają one 100 tysięcy cykli otwierania i zamykania.
Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx
Tematy pokrewne:  

tag drzwi wejściowetag drzwi« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031