Odświeżony i bardziej funkcjonalny serwis poświęcony utraconym w latach 1939-45 dobrom kultury jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformowało PAP Centrum Informacyjne resortu.
reklama
Ministerstwo kultury od 1992 roku gromadzi dane na temat strat wojennych polskich bibliotek oraz dzieł sztuki utraconych z terenów znajdujących się w granicach Polski po 1945 r. W wyniku działań wojennych oraz wydarzeń mających miejsce bezpośrednio po ich zakończeniu Polska straciła ponad 70 proc. materialnego dziedzictwa kultury. Wśród strat wojennych znajdują się dzieła takich mistrzów jak Annibale Carracci, Pieter Breugel, Anton van Dyck, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Aleksander Gierymski. Opublikowanie wizerunków zaginionych dzieł sztuki w internecie ma w znaczny sposób zwiększyć szansę na ich odnalezienie i powrót do kraju.
Udostępnienie nowego katalogu strat wojennych ma związek z zakończeniem prowadzonej przez MKiDN modernizacji bazy danych, z której bezpośrednio zaczerpnięte są publikowane na stronie informacje. Oprócz strony graficznej, poprawiona została funkcjonalność serwisu. W nowej odsłonie umożliwia on złożone wyszukiwanie według wszystkich kategorii zarejestrowanych obiektów, takich jak: określenie zabytku, autor, technika i materiał, wymiary, data powstania dzieła.
Pojawiły się też informacje o ostatnio odzyskanych dziełach sztuki, uaktualniony został wykaz katalogów strat wojennych. Rejestr ma być stale poszerzany i uzupełniany. Serwis dostępny jest pod adresem: kolekcje.mkidn.gov.pl
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Łatwiej sprawdzić w internecie, jakie dobra kultury Polska straciła w czasie II wojny światowej
PAP
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*