Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jakie będzie pokolenie 3G?

27-03-2006, 08:42

Brytyjscy badacze postanowili przeprowadzić pierwsze studium etnograficzne, które miało ukazać jakie zachowania będą wykazywać ludzie, bez ograniczeń korzystający z szybkiego internetu w telefonie komórkowym. Analitycy twierdzą, że taka możliwość całkowicie zmieni nasze życie.

Eksperyment został przeprowadzony przez analityków Future Laboratory w warunkach, które można uznać za sztuczne. Uczestnicy doświadczenia (16-35 lat) otrzymali telefony 3G wraz z możliwością całkowicie darmowego korzystania z ich możliwości, donosi BBC.

Dzisiaj przeciętny użytkownik takich usług liczy się rachunkami, ale analitycy chcieli sprawdzić, jak będzie wyglądało korzystanie z 3G w przyszłości, kiedy usługa ta będzie ogólnodostępna i względnie tania.

Okazuje się, że telefon z dostępem do szybkiego internetu całkiem korzystnie wpływa na kreatywność osób, które z niego korzystają. BBC informuje, że autorzy raportu nazwali nawet użytkowników aparatów 3G "Generacją C", gdzie litera C znaczy content - czyli treść. Poza funkcjami towarzyskimi, czy też handlowymi, telefon z aparatem cyfrowym staje się coraz częściej narzędziem pozwalającym na dokładne dokumentowanie swojego życia.

Wśród użytkowników 3G wyróżniono kilka grup społecznych. Robienie zdjęć i szybkie wysyłanie ich na blog lub stronę WWW to domena użytkowników określanych jako Piratopians. Social gatekeepers to ludzie, którzy używają telefonu 3G do utrzymywania kontaktów, natomiast High Street hedonists wspomagają się telefonem przy zakupach (przykładowo fotografują się w przebieralni i wysyłają zdjęcie do znajomego prosząc o radę).

Jak donosi BBC przeciętny użytkownik sieci 3G w Wielkiej Brytanii znajduje się w grupie wiekowej 25-34 lat. Większość z nich to mężczyźni (ok 70%), którzy zwykle szerzej wykorzystują możliwości techniczne swojego telefonu. Często używają go np. do publikowania amatorskich wiadomości pod fikcyjną tożsamością (naukowcy nazywają to efektem Andrew Marra).

Z kolei kobiety znajdują inne, równie ciekawe, jak i praktyczne zastosowania. Przykładowo niektóre robią zdjęcia taksówkarzom, dzięki czemu czują się bezpieczniej, czytamy w BBC. Nie zdziwi też nikogo fakt, że telefony z funkcją wideokonferencji coraz częściej służą do wstępnego zapoznania przed pierwszą randką.

Co ciekawe, zmieniają się również kryteria atrakcyjności partnera. Z raportu wynika, iż niektórym mężczyznom udało się zdobyć sympatię kobiet dzięki swoim umiejętnościom wykorzystania potencjału ich telefonów.

Niestety intensywne użytkowanie telefonu i aparatu cyfrowego może mieć także negatywne skutki społeczne, o czym w bardzo przykry sposób mogło się już przekonać wielu Koreańczyków.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: BBC