Jaki wybrać kamień do nagrobka?

31-05-2020, 12:19

Wybór kamienia na nagrobek jest niezwykle ważną kwestią. Nie chodzi bowiem tylko o samą estetykę ale i o wytrzymałość ze względu na warunki pogodowe. Jednak to nie jedyny wybór kamienia jakiego musimy dokonać myśląc o wyborze pomnika.

Jak wybrać kamień na nagrobek

Materiały na pomnik

Nagrobki wykonuje się przede wszystkim z materiałów: kamienia naturalnego, konglomeratu kwarcowego oraz lastryko. Kamień naturalny jak sama nazwa wskazuje, jest wytworem natury. Jego składową są substancje stałe które występują w przyrodzie takie jak skały czy minerały. Konglomerat natomiast, to inaczej lita skała osadowa która składa się z różnych ziaren tj. żwir lub inne fragmenty skał. Lastryko, jako materiał niegdyś najbardziej popularny do wykonania nagrobku, jest materiałem o betonowym podłożu utworzonym z wody, cementu oraz barwnika. Jest on również najtańszym materiałem na rynku.

Kamień do wykonania nagrobku

Kiedy jednak stoimy przed decyzją o zamówieniu kamienia na nagrobek, brane pod uwagę są jego trzy rodzaje: marmur, granit oraz piaskowiec. W Polsce granit jest najczęściej wybieranym kamieniem. Swą popularność zdobył dzięki swej niezwykłej trwałości, odporności na czynniki atmosferyczne a także zarysowania. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się materiał z naturalnego kamienia aczkolwiek jest on odradzany ze względu na marmur który ulega erozji. Piaskowiec który także jest kamieniem naturalnym, swoimi właściwościami nie może się poszczycić. Jego stała pielęgnacja będzie przynosić oczekiwane efekty lecz podobnie jak w przypadku marmuru, trwałość pozostawia wiele do życzenia. Pozostaje także wybór koloru.

Jaki kolor nagrobka wybrać?

Niegdyś odcienie dominujące na cmentarzach to kolory ciemne. Obecnie pojawiają się również odcienie rudości czy też butelkowej zieleni. Miejsce nagrobku jest równie ważne. Jeżeli pomnik znajduje się np.: pod drzewem dobrze jest mieć na uwadze przebarwienia jakie pozostawią liście. Z kolei w miejscu słabo nasłonecznionym warto będzie postawić na nieco jaśniejszy kolor. 

Kamień do ozdoby nagrobkowej

Materiał oraz kamień do wykonaniu nagrobka to również dodatki/ozdoby na pomnik czyli inaczej mówiąc szeroko rozumiana galanteria nagrobkowa. Mamy tutaj do wyboru przede wszystkim  kształty wazonów, mis, lampionów, krzyża, serca, aniołka, książki lub liter. Nie jest koniecznym decydować się od razu na taki wybór, możemy dokonać go w każdej możliwej chwili. Przede wszystkim te dodatki są dużo odporniejsze od tych z tworzywa sztucznego jakie również oferuje nam rynek. Odporne są na podmuchy wiatru, bardziej funkcjonalne a przede wszystkim tworzą przepiękną dekorację. Rzeźby wykonuje się zazwyczaj ze wszystkich dostępnych materiałów kamieniarskich tj. marmur, granit oraz piaskowiec. Czyli identycznie jak w przypadku wykonania samego pomnika.

Jak wybrać kamień na nagrobek

Litery, napisy z kamienia

 Nieco inaczej przedstawia się rodzaj kamienia przy wykonaniu napisu. Piaskowanie bo o nim mowa, jest zarazem najtańszą i najczęściej wybieraną do tego metodą. Sposób wykonania liter jest bardzo prosty. Służy do tego program komputerowy w którym umieszcza się projekt a następnie wycina wzór. Klient dzięki temu ma duży wybór zarówno co do wielkości jak i rodzaju czcionki. Kolejnym krokiem jest już samo piaskowanie tablicy. Bardzo ważną rzeczą jest trwałość piaskowanych liter. Możemy je także pomalować specjalną farbą w dowolnym kolorze. Dzięki tej metodzie napis będzie o wiele bardziej czytelny.

Pamiętajmy aby kierować się nie tylko ostatnią wolą zmarłego oraz swoimi upodobaniami. Warto też wysłuchać porad, które z pewnością udzieli nam zakład pogrzebowy. W powyższych wyborach na pewno będzie służył nam pomocą.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nagrobki
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: