Wybór telewizora z roku na rok wydaje się bardziej skomplikowany. Urządzenia te bowiem nie służą już jak dawniej tylko do oglądania telewizji. W dzisiejszych czasach telewizory mają bezprzewodowe połączenie z Internetem i posiadają mnóstwo funkcji. Jaki telewizor kupić? Czym się kierować? Jaka wielkość będzie dla nas najlepsza? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć tak, by wybór właściwego telewizora nie stanowił dla was żadnego problemu. Do dzieła!
reklama
Wszystko, co dobre w telewizorze, zawdzięczamy Johnowi Logie Bairdowi, który już w 1924 roku stworzył unikalny system telewizyjny. Lata 30. XX wieku były początkiem sprzedaży telewizorów. Początkowo telewizor pokazywał czarno-biały obraz, który z czasem zamieniono na kolorowy. Kineskopy CRT dawały naprawdę dobrą jakość obrazu oraz kolorów.
Telewizory te posiadały jednak duże gabaryty, zajmując tym samym dużo miejsca. Pierwsze odbiorniki produkowane były z ekranami wielkości 15 cali. Przełomem dotyczącym wygody korzystania z telewizora był rok 1950, kiedy to zaprezentowano pierwszego „Lazy Bones”‒ pierwowzór obecnego pilota, wtedy jeszcze w wersji przewodowej. Za wynalazkiem tym stałą firma Zenith.
Przez wszystkie lata popularności telewizorów dążono do minimalizacji ich gabarytów, tak by nie zajmowały zbyt wiele miejsca, oraz do poprawy jakości obrazu. Jednak osoby szukające odbiornika przez te wszystkie lata borykały się z takim samym problemem – jaki telewizor kupić?
Obecnie mamy w czym wybierać. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych technologii, żeby pooprawiać jakość obrazu, dźwięku oraz wrażeń wizualnych, stwarzając nam tym samym problem, jaki telewizor kupić. W początkowej fazie produkcji telewizorów małogabarytowych można było nabyć telewizory plazmowe. Pod koniec lat 90. XX w. o plazmie marzył każdy, obecnie te ekrany nie są już produkowane. Wyparły je wyświetlacze LCD, które aż do dzisiaj są udoskonalane:
Kiedy zastanawiamy się, jaki telewizor kupić, zawsze warto przemyśleć, jaki rozmiar będzie dla nas idealny. Większość osób na to pytanie odpowie nam: jak największy. Jednak decydując o przekątnej ekranu, powinniśmy wziąć kilka aspektów pod uwagę. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że telewizory posiadające mniejszą rozdzielczość powinny być oglądane z większej odległości. Stworzono uniwersalny wzór, który pozwala nam obliczyć optymalną rozdzielczość w stosunku do odległości od kanapy.
Full HD - 4,2 cm
Ultra HD - 2,1 cm
Otrzymane wyniki wskazują na maksymalną wielkość ekranu przy danej rozdzielczości, na którą warto się zdecydować. Jeżeli kupujemy telewizor, który oglądać będziemy z kanapy oddalonej o 1,75 m, możemy postawić na ekran FULL HD o przekątnej 40 cali albo wyższą rozdzielczość 4K o przekątnej maksymalnej 80 cali.
Obecnie ceny telewizorów są bardziej niż przystępne. Wybór konkretnego modelu w dużej mierze jest uzależniony od budżetu, jaki mamy przeznaczyć na zakup. To, jaki telewizor kupimy, zależne jest od naszych wymagań. Osoby po prostu oglądające programy wybierają jak najlepszą rozdzielczość. Jednak kiedy lubimy oglądać nowości i korzystamy z popularnych serwisów do tego stworzonych jak np. Netflix, potrzebne nam są już funkcje dodatkowe. Warto przy zakupie wybrać model posiadający funkcję Smart TV, która stwarza wiele możliwości.
Przed zakupem, korzystając z przedstawionego wzoru, sprawdźmy, jaka wielkość będzie dla nas najlepsza. Dobierzmy odpowiednio omówione funkcje i technologie. Możemy to zrobić, wchodząc na ceneo. Stosowanie się do tych kilku prostych sugestii sprawi, że świat ekranów telewizyjnych nie jest już czarną magią, a posiadanie tej wiedzy wystarczy, żeby odnaleźć idealny odbiornik dla siebie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|