Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Firany to wbrew pozorom bardzo istotny element wnętrza. Wprowadzają do niego domowe ciepło, a przy okazji skutecznie maskują mało estetyczne okna. Kolorystyka powinna być w tym przypadku dopasowana do aranżacji pomieszczenia. Spore znaczenie ma też materiał, z którego firany są wykonane.

robot sprzątający

reklama


Firany żakardowe

Firany żakardowe cieszą się bardzo dużą popularnością od wielu lat. Wybór w tym zakresie na rynku jest wręcz ogromny. Jest to bowiem tkanina bardzo trwała, która może mieć zróżnicowaną kolorystykę. Sprawdzi się doskonale w każdym pomieszczeniu, ale trzeba dopasować odpowiednią wielkość jej oczek. Żakard na ogół tkany jest z poliestru. Czasem zawiera domieszkę bawełny lub uzupełniony jest efektownymi, błyszczącymi nitkami. Tego typu włókna w niewielkim stopniu odbijają promieniowanie i dają ciekawy efekt rozproszenia. Żakard o nieco grubszym splocie jest dobrym wyborem w sypialniach, gdzie warto zadbać o prywatność. Takie firany łatwo jednak łapią kurz i wymagają często prania. Z drugiej strony nie trzeba ich prasować.

Firany z woalu

Woal to tkanina raczej gęsta, która sprawdza się w mocniej nasłonecznionych wnętrzach. Pozwala bowiem ograniczyć dostęp światła. W każdym sklepie z firanami można znaleźć przynajmniej kilkanaście modeli firan z woalu. Zawsze też można zdecydować się na złożenie zamówienia indywidualnego. Woal jest tkaniną produkowaną z włókien sztucznych z dodatkiem bawełny. Jest efektowna wizualnie. Często ma barwę mleczną i ładnie się układa. Przy jej pomocy można tworzyć ciekawe upięcia wokół okna. Z uwagi na swoje właściwości woal wykorzystywany jest często np. podczas szycia sukni ślubnych. Tkanina ta wymaga prania ręcznego w wodzie letniej. W pralce automatycznej traci niestety swój fason. Firany woalowe należy prać bardzo delikatnie. 

Firany tiulowe

Tiul także jest tkaniną zwiewną, ale w przeciwieństwie do woalu jest bardziej przejrzysty. Sprawdza się tam, gdzie okno ma być niemal odsłonięte. Wpuszcza do wnętrza dużą ilość promieniowania słonecznego. Tiul świetnie prezentuje się w przypadku różnego rodzaju upięć. Ładnie się układa. Nic więc dziwnego w tym, że znajduje szerokie zastosowanie podczas tworzenia różnego rodzaju dekoracji. Tiul wymaga jednak prasowania, bo łatwo się gniecie. Osadza się na nim kurz. Na szczęście w sklepach znaleźć można specjalne detergenty przeznaczone do prania firan tiulowych.

Firany z organzy

Przed laty organza produkowana była z przędzy jedwabnej. Dzisiaj wytwarzana jest z bawełny, nylonu bądź poliestru. Cechuje się przejrzystością i zwiewnością. Produkowane są z niej nie tylko firany, ale i dekoracje różnego typu. Stosowana jest często we florystyce. Po zawieszeniu na oknie tworzy delikatną mgiełkę, która odcina wnętrze od ulicy. Jeśli celem stosowania firan jest osłonienie się przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów, warto postawić na organtynę kreszowaną. Sporym atutem tej tkaniny jest szeroka gama kolorystyczna, w której występuje w sprzedaży. Z tego powodu firany tego typu sprawdzą się w każdym wnętrzu.

Jaki materiał firany wybrać?

---
Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag firany