Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jaki kredyt na auto wybrać?

27-10-2017, 10:01

Samochód już dawno stał się narzędziem, które nie tyle ułatwia nam załatwienie wielu spraw, co pozwala poradzić sobie z wciąż rosnącą liczbą codziennych obowiązków – zawodowych i prywatnych. Doskonale o tym wiedzą banki i firmy pożyczkowe, które nieustannie rozbudowują swoją ofertę kredytów. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem pojazdu i wiesz, że w tym celu sięgniesz po pożyczone środki, podpowiemy ci, jaki kredyt na auto wybrać.

kredyt na auto

Kredyt na auto – jaki wybrać?

Jeżeli jeszcze nie masz upatrzonego samochodu, za to najpierw chciałbyś zająć się wszelkimi formalnościami dotyczącymi kredytu na auto, udaj się do banku po kredyt gotówkowy. Dlaczego? Ponieważ kredytem samochodowym sfinansować możesz tylko i wyłącznie samochód – w dodatku nie dowolny, ale jeden, konkretny egzemplarz. Inaczej mówiąc, jeśli ubiegasz się o kredyt na auto, bank musi wiedzieć, jaki samochód kupujesz. Musi znać jego markę, model, przebieg itp. Od tych parametrów będą zależeć warunki, na jakich otrzymasz auto na kredyt. Jeśli jeszcze niczego nie wybrałeś, możesz zwrócić się jedynie o kredyt gotówkowy, bowiem banku, który go udziela, nie interesuje cel na jaki zaciągasz zobowiązanie.

Czy kredyt samochodowy jest tańszy?

Z drugiej jednak strony, myśląc o kredycie na auto musisz także brać pod uwagę, że kredyt gotówkowy jest rozwiązaniem droższym niż kredyt samochodowy. Dlaczego tak się dzieje? Z tej prostej przyczyny, że bank, który udziela kredytu samochodowego, zabezpiecza go w postaci mienia, jakim jest samochód. To pojazd jest zabezpieczeniem kredytu, w związku z czym bank czuje się pewniej – jeśli przestaniesz spłacać auto na kredyt, instytucja ta przejmie twój pojazd i w ten sposób odzyska swoje pieniądze. Tymczasem w przypadku kredytu gotówkowego bank nie wie, co zrobisz z otrzymanymi pieniędzmi. Możesz przecież wszystko – oczywiście hipotetycznie – wydać na akcje firmy, która po tygodniu splajtuje. Jeśli dodatkowo będzie to firma, w której pracujesz, to stracisz pracę i nie będziesz miał z czego spłacać zaciągniętego kredytu. W przypadku kredytu gotówkowego bank zabezpiecza się m.in. wysokim oprocentowaniem, aby w sumie na wszystkich udzielonych kredytach zarobić tyle, żeby z nawiązką zrekompensować sobie ewentualne jednostkowe straty.

Który z kredytów na auto łatwiej otrzymać?

Jeśli bierzesz auto na kredyt i zależy ci na czasie, zdecydowanie łatwiej będzie dostać kredyt gotówkowy. Dlaczego tak się dzieje? Jest kilka powodów:

  • Oferuje go każdy komercyjny bank działający w Polsce.
  • Jeśli ubiegasz się o stosunkowo niską kwotę (10 czy 15 tys. zł), często otrzymasz go „na dowód”, czyli z niewielkimi formalnościami.
  • Bank szybko podejmie decyzję (najczęściej pozytywną) o przyznaniu ci kredytu.

Sfinansowanie auta na kredyt w kredycie samochodowym jest niewiele trudniejsze, choć nie każdy bank go oferuje, a procedura wymaga nieco większej liczby zaświadczeń. W tej grupie produktów w ostatnich latach pojawiło się sporo nowinek, w tym kredyty z wyjątkowo niskimi miesięcznymi ratami. W zasadzie każda szanująca się marka samochodowa ma takie finansowanie w ofercie, często dedykowane tylko danej marce, na przykład dla marki Volkswagen są to produkty z oferty Volkswagen Financial Services.


Następny artykuł » zamknij

Czy iPhony X dotrą do Polski?
Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag kredytytag komunikat firmy