Jaki byłby rząd, gdyby działał jak Facebook?

GazetaPrawna.pl 18-05-2011, 22:13

Jaki byłby rząd, gdyby działał jak Facebook albo Wikipedia - to jeden z wątków debaty na temat związków społeczeństwa obywatelskiego i społeczeństwa informacyjnego, która odbyła się w środę w Pałacu Prezydenckim.

Pytanie o porównanie rządu do portali społecznościowych postawił socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Alek Tarkowski, który zajmuje się ideą otwartego rządu. Jak tłumaczył Tarkowski, opiera się ona na wykorzystaniu wzorców komunikacji dwustronnej z tych portali, jawnym tworzeniu aktów prawnych (tak jak tworzy się wolne oprogramowanie) oraz otwartym dostępie do zasobów publicznych, np. informacji i danych statystycznych.

Tarkowski zwracał uwagę na znaczenie powszechnych konsultacji społecznych, ale podkreślał, że nie mają one sensu w sprawach wymagających rzadkiej eksperckiej wiedzy. Powszechne zaangażowanie administracja musi budować na sprawach prostych, dotyczących życia codziennego - powiedział.

Włodzimierz Marciński, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w MSWiA, ocenił, że obecne narzędzia technologiczne są dobrą platformą do konsultacji społecznych, z czego skwapliwie korzysta Komisja Europejska. To się powoli zaczyna tworzyć. Polska jeszcze może nie jest dobrym przykładem, bo te konsultacje są różnie prowadzone i często wybuchają, a później szybko gasną. Ludzie bardzo szybko tracą energię do kolejnych dyskusji - zaznaczył.

Zwracał też uwagę, że w Polsce nie wypracowano mechanizmów, które pozwoliłyby na rezygnację z nieudanych publicznych projektów informatycznych. Są systemy, które idą w złym kierunku, ale nigdy nie mamy żadnego mechanizmu, żeby powiedzieć: "kończymy go, wyrzucamy", bo się wydało 5 mln zł. Ludzie zastanawiają się, co powie NIK. W związku z powyższym idziemy ścieżkami całkowicie błędnymi - podkreślił Marciński.

Więcej szczegółów w Gazecie prawnej w artykule pt. Jaki byłby rząd, gdyby działał jak Facebook?

PAP

Gazeta Prawna

 

 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag rządtag otwartośćtag debaty
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930