Jaki był I Lubuski Konwent Informatyków?

PATRONAT MEDIALNY 19-07-2010, 09:57

Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny w dniach 8-9 lipca 2010 zorganizował I Lubuski Konwent Informatyków. Wydarzenie uzupełniło kalendarz wydarzeń IT tego regionu, o czym świadczy duże zainteresowanie informatyków, sekretarzy oraz skarbników zatrudnionych w lubuskich urzędach administracji publicznej.

I dzień Konwentu, na zdjęciu p. Artur Gusta z UM Nowa Sól podczas prezentacji
fot. - I dzień Konwentu, na zdjęciu p. Artur Gusta z UM Nowa Sól podczas prezentacji
I Lubuski Konwent Informatyków był okazją do zapoznania się z doświadczeniami zrealizowanych w administracji projektów informatycznych, m.in. takich, jak budowa sieci szerokopasmowej w Zielonej Górze czy Wrót Parsęty Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Kilkanaście prezentacji oraz kuluarowe dyskusje pokazały, jakim bolączkom muszą stawiać czoła informatycy administracji publicznej, a jednocześnie umożliwiły porównanie funkcjonowania poszczególnych urzędów.

>> Czytaj też: Relacja z Barcamp Summer Jam/Run

I dzień Konwentu, na zdjęciu p. Grabowski z UM Łódź przygotowuje się do swojej prezentacji
fot. - I dzień Konwentu, na zdjęciu p. Grabowski z UM Łódź przygotowuje się do swojej prezentacji
Dwudniowe spotkanie rozpoczął członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Hałas, który mówił o tym, jak duże znaczenie dla rozwoju regionu mają rozpoczęte projekty informatyzacji m.in. poprzez ujednolicenie oprogramowania w Jednostkach Samorządu Terytorialnego czy stworzenie wspólnego Biuletynu Informacji Publicznej oraz portalu informacyjnego dla całego województwa.

I dzień Konwentu, na zdjęciu p. Wojsyk z MSWiA podczas prezentacji
fot. - I dzień Konwentu, na zdjęciu p. Wojsyk z MSWiA podczas prezentacji
Kajetan Wojsyk z MSWiA, nazwany przez zapowiadającego go Prezesa Zarządu SPNT „legendą administracji, zaangażowaną we wszystkie najważniejsze projekty informatyzacji”, omawiając zmiany prawne związane z wdrażaniem elektronicznej administracji, zwrócił uwagę, że informatyzacja w administracji będzie naprawdę możliwa dopiero wtedy, gdy urzędnicy zrezygnują z papierowych dokumentów i starych przyzwyczajeń w ogóle. W przeciwnym wypadku ich praca będzie powielana: dokumenty będą krążyć po urzędach w dwóch wersjach – papierowej i elektronicznej, niejednokrotnie wywołując jeszcze większe zamieszanie.

I dzień Konwentu, rozmowy w kuluarach
fot. - I dzień Konwentu, rozmowy w kuluarach
Poza doświadczeniami e-administracji na gruncie polskim podczas konwentu zostały zaprezentowane rozwiązania informatyczne stosowane w urzędach w innych krajach Europy i świata. Ciekawe były tu przykłady singapurskiej lub duńskiej administracji, która połączyła swoje działania informatyzacji z sektorem bankowym, wykorzystując wspólną infrastrukturę i osiągając w ten sposób efekt synergii.

II dzień Konwentu, II dzień Konwentu, prezes Szczecińskiego Parku Naukowo- Technologicznego 2
fot. - II dzień Konwentu, II dzień Konwentu, prezes Szczecińskiego Parku Naukowo- Technologicznego 2
Spośród wszystkich 95 jednostek samorządowych województwa lubuskiego, udział w konwencie wzięły 52 urzędy (55%), w tym: 9 z 12 starostw, 28 z 42 urzędów gmin i 15 z 41 urzędów miast. W spotkaniu uczestniczyły również osoby z innych instytucji, takich jak: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Uniwersytet Zielonogórski oraz firmy z Zielonej Góry.

>> Czytaj też: WSIiZ wprowadza Interaktywny System Studiowania

II dzień Konwentu, prezes Szczecińskiego Parku Naukowo- Technologicznego
fot. - II dzień Konwentu, prezes Szczecińskiego Parku Naukowo- Technologicznego
Uczestnicy I Lubuskiego Konwentu Informatyków już teraz zapowiedzieli, że na pewno wezmą udział w kolejnym takim wydarzeniu. Tymczasem Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny już jesienią zorganizuje dla lubuskich informatyków dwudniowe spotkanie warsztatowe o charakterze technicznym. Także jesienią odbędzie się już po raz czwarty Zachodniopomorski Konwent Informatyków.

Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego, a patronem medialny sprawowały nad nim Dziennik Internautów, miesięcznik IT w Administracji oraz tygodnik Computerworld.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31