Aby określić, jaka kaloryczność będzie idealna dla potrzeb konkretnych użytkowników musimy najpierw upewnić się, że dobrze rozumiemy pojęcie kaloryczności. Najogólniej rzecz biorąc kaloryczność rozumieć należy jako ilość energii, jaką uzyskamy z jednego kilograma opału. Parametr ten jest wyrażony w MJ/kg. W polskich sklepach można się jednak spotkać z różnymi parametrami wyrażonymi w tej samej jednostce, których mnogość może przyprawić o zawrót głowy nieświadomego użytkownika. Dlatego z punktu widzenia kupującego niezwykle ważne jest wskazanie różnic między poszczególnymi terminami.
Najprościej rzecz ujmując kaloryczność i wartość opałowa to terminy stosowane zamiennie i jest to jak najbardziej prawidłowe. Wiele osób kupuje jednak tani ekogroszek, który mimo deklarowanej przez sprzedawcę wysokiej wartości opałowej okazuje się dostarczać mniej energii, niż sugerują deklaracje. Dzieje się tak dlatego, że niektórzy sprzedawcy sztucznie zawyżają ów współczynnik, podając wartość opałową w stanie analitycznym. Tymczasem kaloryczność ekogroszku wyznacza się podając jego wartość opałową w stanie roboczym. Z tego względu należy kupować tani opał wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, zwracając uwagę na dostępność certyfikatów gwarantujących poprawność zapisu poszczególnych parametrów.
Ciepło spalania węgla ekogroszku wyznaczone w warunkach laboratoryjnych oznacza ilość energii, jaką uzyskamy z opału wykorzystując dodatkowo zjawisko kondensacji pary wodnej. Parametr ten nie jest więc żadną nieprawidłowością. Należy jednak mieć świadomość, że określoną przez ciepło spalania ekogroszku ilość energii uzyskać można tylko w piecach, w których temperatura spalin opuszczających urządzenie nie przekracza 100 stopni w skali Celsjusza (jest tak na przykład w przypadku kotłów kondensacyjnych).
Wysoka kaloryczność oznacza, że z tej samej ilości opału uzyskamy więcej energii. Co za tym idzie ograniczymy częstotliwość uzupełniania ekogroszku do niezbędnego minimum.
Dodatkowo przy wysokiej wartości opałowej nie będziemy potrzebować aż tak dużej przestrzeni do składowania naszego paliwa. W większości przypadków kupując ekogroszek workowany o wysokiej kaloryczności podejmujemy więc dobrą decyzję.
Istnieją tylko dwa aspekty mogące wpłynąć na twoją decyzję, na które należy zwrócić uwagę.
Pierwszym z nich jest oczywiście to, że nie można zapominać o innych parametrach opału, takich jak spiekalność, wilgotność, sposób pakowania, czy zawartość popiołu i siarki. Każdy z nich może bowiem wpłynąć na to, czy zakupione paliwo spełni nasze oczekiwania.
Drugim aspektem, o którym większość kupujących zapomina, jest temperatura na zewnątrz. Stosując wysokokaloryczny opał w ciepłe dni nie wykorzystasz w pełni jego potencjału, dlatego pewna jego część zostanie spalona bezproduktywnie. Właśnie z tego względu w naszym sklepie znajdziesz ekogroszek lis, ekogroszek niedźwiedź i ekogroszek orzeł, charakteryzujące się różną kalorycznością. Dzięki temu każdy z naszych klientów ma możliwość wybrać wysokogatunkowy opał o parametrach idealnie dobranych do jego potrzeb.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|