Wynajmowanie zasobów IT to jedna z najpopularniejszych usług funkcjonujących na współczesnym rynku. W tym kontekście mówi się o wyborze chmury – decyzja w tej sprawie nie należy do łatwych.
reklama
Każdy użytkownik musi się kierować własnymi potrzebami oraz oczekiwaniami wobec tego typu usług. Warto zatem wiedzieć, jakie cechy są przypisane poszczególnym rodzajom chmur, a mianowicie chmurom publicznym, prywatnym oraz hybrydowym.
Chmura publiczna
Najbardziej charakterystyczną cechą chmury publicznej jest możliwość korzystania z jej infrastruktury przez wszystkich klientów. Staje się ona dostępna zaraz po wykupieniu tej usługi i jest dostarczana użytkownikom w zautomatyzowany sposób. Kolejną kwestią, która wyróżnia chmury publiczne spośród innych jest to, że nie rozlicza się jej w ramach abonamentu, ale wedle rzeczywistego zużycia. Na korzyść chmur publicznych przemawia również to, że ich infrastrukturę można umieścić de facto wszędzie, co pozwala zredukować koszty jej utrzymania. Z chmur publicznych korzystają przede wszystkim firmy szukające konkretnych oszczędności. Mankamentem tego rozwiązania jest to, że dane mogą trafić tam, gdzie poziom ich ochrony nie jest dostatecznie wysoki – stąd pojawiają się stosowne regulacje prawne w tym zakresie.
Chmura prywatna
Chmurę prywatną można w bardzo elastyczny sposób dopasować do potrzeb danego użytkownika – zwłaszcza, że może tutaj znaleźć zastosowanie jego infrastruktura, a nie tylko zewnętrzna. Wykupiona przestrzeń, którą można zagospodarować w bardzo efektywny sposób, jest przekazywana do dyspozycji jednego tylko klienta, co zapewnia przechowywanym tam danym bezpieczeństwo na odpowiednio wysokim poziomie. Dostęp do nich posiadają jedynie wybrane osoby. Rozwiązanie w postaci chmury prywatnej jest co prawda droższe niż w przypadku chmury publicznej, aczkolwiek warto je rozważyć wszędzie tam, gdzie w rachubę wchodzą zaostrzone kryteria z zakresu ochrony informacji. Dla wielu firm ma to niebagatelne znaczenie, gdyż z racji na taki, a nie inny profil prowadzonej działalności chcą pilnie strzec swych tajemnic handlowych.
Chmura hybrydowa
Chmura hybrydowa jest – jak sama nazwa zresztą wskazuje – swoistym połączeniem zaprezentowanych powyżej chmur. Zdobywa ona sobie aktualnie coraz więcej zwolenników, ponieważ łatwiej jest ją dopasować do zmieniających się uwarunkowań. Jest to zasługa tego, że na infrastrukturę tejże chmury składa się zarówno infrastruktura publiczna, jak i prywatna – są one niezależnymi od siebie jednostkami organizacyjnymi, więc w razie konieczności można wybrać bardziej korzystny model.
Sprawdź także: Eco Atman - serwery dedykowane dla firm
Źródło: Publikacja opłacona
Jeśli chcesz, aby informacja prasowa lub komunikat Twojej firmy pojawił się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl. W odpowiedzi prześlemy informacje o usłudze.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Startujesz w projekcie BRIdge Alfa? Sensinum zapewni Ci niezbędne wsparcie techniczne
|
|
|
|
|
|