Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak zmobilizować dziecko by ograniczyło czas spędzany przed ekranem?

20-10-2019, 21:34

Dynamiczny rozwój nowych technologii niesie za sobą nowe wyzwania dla rodziców. Stawianie granic oraz konieczność sprawowania ciągłej kontroli nad poczynaniami dziecka w świecie online, może okazać się trudne. Ustalenie czasu przed ekranem, to równie ważna kwestia. Rodzic powinien o tym pamiętać, choć wyznaczenie granic, to niekoniecznie jego rola.

Czy dziecko powinno samo decydować o tym ile czasu poświęca na bycie online?

"Stawanie się nierozpoznawalnym jest najważniejszą umiejętnością XXI wieku - i jest to umiejętność, której wielu rodziców nie uczy swoich dzieci”, pisze Nir Eyal, ekspert psychologii z Stanford na cnbc.com. „Po latach studiowania skrzyżowania psychologii, technologii i tego, w jaki sposób się z nią angażujemy, jednym z największych błędów, jakie popełniają rodzice, jest to, że nie dają dzieciom autonomii w kontrolowaniu własnego czasu”.

Ekspert uważa, że dzieci powinny mieć możliwość zarządzania swoim czasem, szczególnie tym spędzonym przed ekranem. Tym samym rozwiewa wątpliwości rodziców. Nir Eyal za przykład podaje swoją córkę, która w wieku 5 lat dowiedziała się, że „spędzanie zbyt dużo czasu z aplikacjami i filmami oznaczało mniej czasu na zabawę ze znajomymi w parku, pływanie w basenie lub przebywanie z mamą i tatą”. Krok po kroku nauczyła się znajdować równowagę między trybem online i offline, ustalając własny dzienny limit czasu spędzonego przed ekranem - 45 minut. Dzięki temu, że dziewczynka mogła stworzyć własne zasady, nauczyła się również je szanować.

Wzmocnienie pozycji dzieci i nałożenie na nich odpowiedzialności za ustalenie własnego czasu

Oto kilka przydatnych wskazówek, jak według eksperta można ten proces usprawnić:

  • Powiedz dzieciom, że zbyt dużo czasu online oznacza mniej czasu na ich ulubione zajęcia offline.
  • Pomóż dzieciom zrozumieć, że ich ulubione gry, sieci społecznościowe i aplikacje są zaprojektowane tak, aby je zaczepić i przejąć ich uwagę oraz czas.
  • Daj im autonomię w kontrolowaniu własnego czasu na ekranie i pozwól im wybrać narzędzia do śledzenia go.

Timer kuchenny czy osobisty asystent, to lepszy kontroler czasu niż rodzic. Informację o tym, że czas minął lepiej jest usłyszeć z urządzenia. Wówczas dziecko czuje się odpowiedzialne, ponieważ była to jego własna decyzja.

Przykładem tego, jak dzieci mogą radzić sobie z technologią z jej wykorzystaniem, jest funkcja kontroli rodzicielskiej, np. zawarta w narzędziach Bitdefender, którą można zsynchronizować z osobistymi asystentami. Dzięki temu dzieci mogą dowiedzieć się, ile czasu spędziły na urządzeniach i wykonać obliczenia, aby zobaczyć, co im pozostało, jeśli nie korzystają z nich jednocześnie. Zachęcenie dzieci do korzystania z systemów kontroli rodzicielskiej, pozwala im stać się bardziej świadomymi i kontrolować cyfrowe życie.

Źródło: Bitdefender


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły: