Jak zacząć przygodę z testowaniem oprogramowania?

31-03-2019, 11:05

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zacząć testować. Jeśli chcemy zostać testerem, czeka nas długa droga, jednak z pewnością warto. By rozpocząć karierę w testowaniu oprogramowania, należy podjąć kilka kroków. Wdrożyć się w obszar QA/testowania może się dosłownie każdy, dlatego warto spróbować - być może okaże się to dla nas doskonałą ścieżką kariery.

tester oprogramowania

Czym jest testowanie oraz QA?

QA, czyli quality assurance to, mówiąc najprościej, zapewnienie jakości oprogramowania. Wiele osób zamiennie stosuje pojęcia “testowanie” oraz “QA”. Wszystko dlatego, że właśnie QA - podobnie jak samo testowanie - jest elementem zarządzania jakością. Nie oznaczają one jednak tego samego.

Często, przeglądając ofert pracy, można zauważyć, że QA i tester to to samo. Obydwa stanowiska odnoszą się do zapewnienia jakości oprogramowania, jednak stosowanie ich zamiennie jest błędem. Osoby rekrutujące często nie zagłębiają się w tematykę, w związku z czym, mylnie stosują pojęcia.

Tester a QA - różnice

Zarówno tester, jak i QA wykonują testy manualne lub automatyczne - w zależności od firmy. Z kolei, jeśli chodzi o ich główne zadania, można już dostrzec różnice. Tester musi zgłaszać błędy, które znajdzie w aplikacji, z kolei QA ma za zadanie ulepszać procesy oraz wybierać metodologię pracy.

Odmienne cele i rezultaty

Odmienny będzie także cel - tester powinien znaleźć jak największą liczbę błędów, a także zminimalizować ryzyko występowania błędów krytycznych, jak np. niespodziewane zatrzymanie aplikacji, z kolei QA powinien dostarczyć produkt najwyższej jakości, zapobiegać powstawaniu błędów, dokładać wszelkich starań, by proces bądź metody pozwoliły na stworzenie produktu wysokiej jakości.

QA skupia się także na aspektach, które mają związek z bezpieczeństwem, stabilnością, użytecznością, zadowoleniem użytkowników. Zakładanym wynikiem w przypadku pracy testera jest wypuszczenie aplikacji z minimalną liczbą błędów, z kolei w pracy QA wypuszczenie produktu najwyższej klasy z płynnym procesem wydawniczym.

Testowanie oprogramowania - jak zacząć?

Osoby, które chciałyby zacząć przygodę z testowaniem oprogramowania, nierzadko nie wiedzą po prostu, gdzie postawić pierwszy krok. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź - można obrać kilka ścieżek.

Możemy skupić się na testach manualnych, testach bezpieczeństwa, testach automatycznych, testach wydajnościowych, analizie kodu, predykcji błędów - wybór jest naprawdę spory. Kursy i szkolenia możemy wykonać w profesjonalnej szkole stacjonarnej lub online np. tutaj: https://it-academy.pl/szkolenia-programowania/kurs-tester-oprogramowania-qa-warszawa/. Wszystko zależy od naszego podejścia i czasu jaki chcemy poświęcić na naukę. Szkolenia stacjonarne są bez wątpienia bardziej praktyczne. Wykupuje się je w internecie a o godzinach kiedy chcemy rozpocząć szkolenie decydujemy sami. Stacjonarne mają najczęściej z góry narzucone terminy więc jeżeli jesteś osobą pracującą możesz mieć problem z dostosowaniem godzin do własnych możliwości.

Jedyne, co nas ogranicza, to własna wyobraźnia oraz potrzeby rynku. Podstawą będzie oczywiście przyswojenie wiedzy ogólnej, ale już na tym etapie musimy zastanowić się, w którym konkretnie kierunku chcemy się rozwijać.  

Chodzenie na spotkania branżowe

W wielu miastach odbywają się spotkania branżowe, konferencje czy meetingi zrzeszające osoby o podobnych zainteresowaniach. Bez wątpienia warto w nich aktywnie uczestniczyć.

W Polsce istnieje i działa ponad piętnaście grup lokalnych, które zrzeszają testerów. W związku z rosnącą popularnością, wiele wskazuje na to, że będą pojawiać się kolejne.

spotkanie branżowe

Gdzie szukać informacji?

Informacji warto szukać w mediach społecznościowych, a także na stronach internetowych stowarzyszeń. Znajdziemy tam terminy i miejsca spotkań, a także wiele cennych wskazówek.

Znajomość osób z branży

Jeśli aktywnie uczestniczymy w różnorodnych spotkaniach branżowych, mamy świetną okazję do tego, by poznać osoby, które podzielają nasze zainteresowania.

Pojawiają się tam zarówno początkujący, jak i doświadczeni testerzy, którzy są prelegentami. Nie warto się bać. Wiele osób jest tam po to, by nam pomóc i udzielić cennych wskazówek. Ich doświadczenie może okazać się nieocenione.

Wyróżnienie się z tłumu

Jeśli już pojawiamy się na tego typu wydarzeniach, warto dać się poznać i zapamiętać. W przyjaznej atmosferze wymieniamy się wiedzą, a zarazem budujemy sieć kontaktów. Jeśli w naszym mieście nie odbywają się meetupy, zawsze możemy założyć własny.

Rola mediów społecznościowych

Media społecznościowe odgrywają istotną rolę w dzisiejszym świecie, dlatego nie powinniśmy ich marginalizować. Przede wszystkim warto być na bieżąco z profilami osób i organizacji, które zajmują się testowaniem.

Bardzo dobrym pomysłem jest również dołączenie do grup zrzeszających testerów. To właśnie tam znajdziemy mnóstwo przydatnych informacji. Sieci społecznościowe to ogrom wiedzy, która nie tylko pomoże nam w samorozwoju, ale także w wybraniu idealnej dla siebie ścieżki rozwoju.

Grupy w mediach społecznościowych

Można dołączyć zarówno do grup dla zaawansowanych, jak i początkujących testerów. Z pewnością będzie to solidnym wsparciem na samym początku kariery.

Są także grupy dedykowane np. wyłącznie kobietom. Znajdziemy w nich testerskie ciekawostki, a także interesujące materiały, które służą do poszerzania wiedzy z zakresu testowania.

Certyfikacja dla testerów

ISTQB to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów certyfikacji trenerskiej. Co istotne, stoi za nim organizacja, która zrzesza ponad 50 krajów - International Software Testing Qualifications Board. Jej głównym celem jest standaryzacja wiedzy w obszarze testowania oprogramowania.

Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z testowaniem oprogramowania, niekoniecznie musimy zaczynać od razu od certyfikatu ISTQB. Zarówno pojęcia, jak i zagadnienia - nawet z poziomu podstawowego - mogą okazać się zbyt trudne. Chodzi przede wszystkim o zrozumienie tematu, a nie zapamiętanie treści syllabusa.

Wybór szkolenia

Jeśli chcemy rozpocząć swoją naukę od szkolenia, które przygotuje nas do certyfikacji ISTQB, warto skorzystać z akredytowanego dostawcy szkoleń. Na czym to polega? Przede wszystkim będziemy mieć pewność, że zostaną spełnione wymagane normy jakościowe dotyczące szkolenia.

Weryfikowane są materiały szkoleniowe, sprawdza się, czy są one zgodne z wymaganiami wynikającymi z syllabusa. Ocenie podlegają również same kompetencje trenera - doświadczenie, umiejętności dydaktyczne czy kwalifikacje.

Ścieżka kariery

Oczywiście możemy rozpocząć program certyfikacji ISTQB, ale - jak zostało wspomniane na wstępie - nie jest to jedyny sposób rozwoju kariery. Warto jednak dodać, że to jeden z najbardziej rozpoznawalnych formalnych programów rozwoju w obszarze testowania oprogramowania. Warto zapoznać się z programem i zdecydować, czy udajemy się na szkolenie, czy wolimy działać na własną rękę.

Jak widać, testowanie oprogramowania może być ciekawym kierunkiem na naszej ścieżce zawodowej. Jeśli obecnie szukamy na siebie pomysłu, być może będzie to trafne rozwiązanie. Możemy rozpocząć przygodę z testowaniem na wiele różnorodnych sposobów. To od nas samych zależy, jakie odniesiemy rezultaty.


Następny artykuł » zamknij

1% podatku - jak to działa?
Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.