Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak zabezpieczyć swój bagaż podczas biwakowania - wskazówki i porady

18-06-2024, 16:21

Sezon na wypoczynek na świeżym powietrzu zbliża się wielkimi krokami. Coraz więcej osób już myślami przebywa na wyjeździe, niecierpliwie odliczając czas do końca pracy. W tym sezonie sporą popularnością cieszą się znów eskapady w plener i biwakowanie. Aby jednak było ono naprawdę przyjemne, trzeba się do niego dobrze przygotować.

Jak zabezpieczyć swoje mienie i co zabrać na wyjazd? Jakie formy biwakowania pokochali Polacy? Więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części artykułu.

Jak zabezpieczyć swój bagaż podczas biwakowania - wskazówki i porady

Tradycyjne i mniej typowe formy biwakowania – co wybrać?

Jak biwakować, by przyjemnie spędzić czas? Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, a wariantów rekreacji na świeżym powietrzu jest naprawdę wiele. Każdy zatem znajdzie opcję dla siebie.

Do najpopularniejszych wariantów zaliczają się od lat wyjazdy pod namiot. Można rozbić obozowisko na dedykowanych polach kempingowych, co daje wygodny dostęp do podstawowych mediów, zaplecza sanitarnego, kuchni. Niektórzy decydują się na nocowanie „na dziko” w trasie, choć w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na ograniczenia wynikające z miejscowych przepisów. W niektórych lokalizacjach po prostu nie można bowiem rozbijać samowolnie namiotu. Jeszcze inną formą biwakowania są podróże kamperem lub korzystanie z bogato wyposażonych glampingów. Specyficzną formą biwakowania są cieszące się wielką popularnością wyjazdy survivalowe, pozwalające zdobyć wiedzę, jak radzić sobie w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach, w odludnym terenie.

W każdym z tych przypadków trzeba zaopatrzyć się w nieco inne wyposażenie oraz zadbać o inne formy zabezpieczenia go przed czynnikami zewnętrznymi.

Co powinno trafić do bagażu biwakowicza?

Jak zapakować się na biwak? Podstawą zawsze powinny być:

  • ubrania dopasowane do pory roku i specyfiki biwaku,
  • prowiant i woda,
  • namiot, śpiwór, poduszki, materace (jeśli nie planuje się innej formy noclegu),
  • sprzęty do gotowania,
  • podstawowe narzędzia: latarka, multitool, nóż.

Zakres bagażu może się oczywiście różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i typu wyjazdu. Sporo przydatnych drobiazgów zapewnia choćby survival sklep: Karaluch.com.pl. Jeśli w planach ma się wycieczkę pieszą lub rowerową i przemieszczanie się z miejsca na miejsce z plecakiem – wyposażenie ogranicza się do zupełnie podstawowych sprzętów. Jeżeli z kolei podróżuje się samochodem, zabiera się przyczepę lub kampera, można pozwolić sobie na nieco większy bagaż, który łatwo dotransportuje się na miejsce.

Jak uchronić swoje mienie przed zniszczeniem na biwaku?

Biwakowanie wiąże się oczywiście z koniecznością zabezpieczenia swojego bagażu przed niszczycielskimi czynnikami pogodowymi, zwłaszcza przed wilgocią, zalaniem wodą, zmianami temperatury czy promieniowaniem UV.

Najczęściej odpowiedniej ochrony wymaga:

  • odzież,
  • dokumenty,
  • elektronika,
  • sprzęty do gotowania,
  • prowiant.

Zalanie wodą lub uszkodzenie ich potrafi być bardzo dotkliwe i problematyczne.

Jak zabezpieczyć wszystkie zabierane przedmioty? Podstawową formą ochrony są pojemniki i worki wodoszczelne, wykonane z trwałych tworzyw sztucznych, którym niestraszne uszkodzenia mechaniczne. Do nich powinny trafić szczególnie delikatne przedmioty, które zdecydowanie nie mogą mieć kontaktu z niszczycielską wilgocią.

Oprócz tego niektóre produkty spożywcze wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury. Do tego celu służą specjalne pojemniki termoizolacyjne oraz oczywiście turystyczne lodówki. Dzięki nim żywność dłużej zachowuje świeżość oraz może być bezpiecznie spożywana przez dłuższy czas.

Przyjemny biwak wymaga przygotowania – co musimy wiedzieć?

Biwak potrafi być przygodą i wspaniałą formą spędzania czasu na łonie natury. Trzeba jednak przemyśleć wcześniej to, co musimy koniecznie ze sobą zabrać. Obok podstawowego bagażu przydają się też akcesoria do bezpiecznego przewożenia i przechowywania różnych produktów – czasami wystarczą odpowiednie worki i rozmaite pojemniki. To dzięki nim poprawia się komfort i bezpieczeństwo relaksu w plenerze.

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *