Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak zabezpieczyć dane przed urlopem?

26-07-2007, 14:18

Jeśli szykujemy się do wakacyjnego wyjazdu, powinniśmy postarać się nie tylko o zabezpieczenie domu, ale także o właściwe zabezpieczenie danych. Specjaliści z firmy CA radzą jak to zrobić.

Jeśli w czasie naszej nieobecności dojdzie np. do włamania lub pożaru, to i tak będziemy mieli do załatwienia mnóstwo spraw. Nie warto się wtedy dodatkowo przejmować utraconymi zdjęciami lub ważnymi danymi. Według firmy CA aby zapobiec utracie danych, należy wykonać co najmniej sześć kroków. Oto one:


  1. Chroń swój komputer hasłem systemowym.

    Nie korzystaj przy tym korzystać ze "słabych" haseł, czyli takich, których łatwo się domyślić. Jeśli na komputerze masz naprawdę ważne, rozważ pełne szyfrowanie dysku. Nie przechowuj kartki z hasłami blisko komputera, bo złodzieje często zabierają wszystko co się da.

  2. Chroń zewnętrzne urządzenia pamięci masowej.

    Dyskietka, dysk twardy, karty pamięci Compact Flash, Multi Media Card i Memory Stick lub zewnętrzny dysk twardy to szybki sposób na utworzenie kopii zapasowej danych. Również kopie powinno się szyfrować i chronić hasłem.

    Zapasowa kopia danych to okrężny sposób na dostanie się do komputera i dlatego należy chronić oba urządzenia. Warto przy tym upewnić się, że rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nie tylko przechowuje, lecz także chroni dane. Zazwyczaj urządzenia komercyjne oferują pewien zakres ochrony danych, jednak warto to sprawdzić.

  3. Używaj narzędzia do zarządzania hasłami.

    Wielu użytkowników przechowuje hasła na komputerze w zwykłym pliku tekstowym, ale jest to najgorsze z możliwych rozwiązań. Takie dane mogą być przechwycone np. przez konie trojańskie rejestrujące działanie klawiatury i są łatwo dostępne dla złodziei.

    Hasła powinno się przechowywać w narzędziu do zarządzania nimi. Dobrze jest utworzyć niezawodne hasło dostępu do narzędzia zarządzającego hasłami. Co ważne, wiele takich narzędzi może wyręczyć użytkownika przy tworzeniu poprawnych haseł.

  4. Przechowuj kopie najważniejszych danych z dala od domu.

    Pożar, kradzież, powódź i inne katastrofy mogą zniszczyć wszystkie dane, nawet jeżeli regularnie tworzone są lokalne kopie zapasowe. Wobec tego należy zastanowić się przez chwilę, które z nich są warte nakładu energii i zasobów niezbędnych do utworzenia dodatkowej kopii zapasowej.

    Warto w tym celu skonsultować się z operatorem internetu. Obecnie wielu z nich oferuje rozwiązania do tworzenia zdalnych kopii zapasowych. Można również utworzyć kopie zapasową i przechowywać ją w domu zaufanej osoby. Jeszcze innym rozwiązaniem jest też złożenie kopii zapasowej w skrytce bankowej lub wysłanie ich pocztą elektroniczną na swój adres (jeśli pojemność konta na to pozwala).

  5. Usuń strony i hasła z których korzystamy w internecie z pamięci podręcznej.

  6. Zapisz numery seryjne sprzętu.

    Takie informacje pozwalają na przeprowadzenie przynajmniej podstawowego dochodzenia poprzez sprawdzenie policyjnych baz danych, aukcji internetowych i okolicznych lombardów. W przypadku ich braku niewiele można zdziałać.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: CA Poland