Zimowa aura stawia przed kierowcami wiele wyzwań: niespodziewane przymrozki, zamarznięte zamki i szyby, śliskie drogi mogą sprawić, że każdy poranek staje się walką o sprawne auto. Kluczem do bezstresowego poruszania się pojazdem w tych warunkach jest odpowiednio wyposażony garaż i przygotowanie samochodu na niskie temperatury.
reklama
Akumulator samochodowy, będący źródłem energii elektrycznej, w niskich temperaturach traci swoją efektywność. Chemiczne procesy zachodzące wewnątrz baterii zwalniają, co obniża jej zdolność do przechowywania energii oraz dostarczania wysokiego prądu rozruchowego, niezbędnego do uruchomienia silnika. W efekcie, nawet dobrze działający akumulator w lecie, zimą może okazać się niewystarczający.
Prostowniki akumulatorów to urządzenia, które pozwalają na naładowanie baterii, zapewniając jej odpowiednią ilość energii do pracy. Na rynku dostępne są prostowniki:
Kluczową funkcją prostowników jest dostarczenie akumulatorowi odpowiedniej ilości prądu i napięcia do pełnego naładowania i utrzymania go w tym stanie bez ryzyka przeładowania.
Przy wyborze prostownika kluczowe jest dopasowanie go do typu i pojemności akumulatora. Akumulatory samochodowe różnią się przede wszystkim pojemnością (od około 40 Ah do ponad 100 Ah) oraz prądem rozruchowym, który określa ich zdolność do uruchamiania silnika.
Mamy akumulatory ołowiowo-kwasowe, bezobsługowe, z technologią AGM (Absorbent Glass Mat) czy żelowe, które dobrze znoszą głębokie rozładowania. Pojemność akumulatora dobierana jest do potrzeb konkretnego pojazdu, uwzględniając wielkość silnika i wyposażenie elektryczne. Akumulatory większej pojemności są zazwyczaj przeznaczone dla samochodów z bogatym wyposażeniem elektrycznym lub diesli, które potrzebują więcej energii do rozruchu.
Ważne jest również, aby prostownik posiadał zabezpieczenia przed przeładowaniem i zwarciami. Dla akumulatorów o większej pojemności należy wybrać prostownik o większej wydajności prądowej, natomiast dla akumulatorów z technologią AGM czy żelową warto zdecydować się na prostownik, który ma dedykowane programy do tego typu baterii.
Podnośniki samochodowe są narzędziem, bez którego trudno wyobrazić sobie skuteczne przygotowanie samochodu do zimy. W okresie tym ważne jest, aby regularnie przeprowadzać przeglądy techniczne pojazdu, szczególnie podwozia i hamulców, które są narażone na działanie wilgoci i soli drogowej.
Na rynku dostępne są różne typy podnośników, które sprawdzają się w różnych sytuacjach:
Ogrzewanie postojowe to system pozwalający na podgrzewanie wnętrza pojazdu oraz silnika bez konieczności uruchamiania silnika spalinowego. Systemy takie jak Webasto działają niezależnie od silnika i mogą być zasilane zarówno paliwem z baku, jak i energią elektryczną.
Urządzenie to wykorzystuje niewielki palnik do ogrzewania płynu chłodzącego, który następnie jest pompowany przez obieg ciepła pojazdu, ogrzewając wnętrze oraz zapewniając optymalną temperaturę silnika.
Instalacja systemu ogrzewania postojowego to zadanie dla specjalisty. Zaleca się korzystanie z usług certyfikowanych serwisów, które oferują montaż i serwisowanie systemów Webasto. Obsługa urządzenia jest stosunkowo prosta i może być zarządzana zdalnie za pomocą aplikacji na smartfona, umożliwiając uruchomienie ogrzewania w wyznaczonym czasie.
Oświetlenie LED
Krótkie dni i długie noce zimowe oznaczają, że dobre oświetlenie w garażu staje się niezbędne. Oświetlenie LED jest energooszczędne, zapewnia mocne, jasne światło, które poprawia widoczność podczas wykonywania prac przy samochodzie, a także zwiększa bezpieczeństwo.
Narzędzia do odśnieżania i walki z lodem
Odpowiednie łopaty do śniegu, skrobaczki do lodu, a nawet specjalistyczne preparaty ułatwiające usuwanie zlodowaceń, to niezbędnik każdego garażu w okresie zimowym.
Preparat WD-40
WD-40 to wszechstronny preparat, który w zimie w garażu może okazać się nieoceniony. Pomaga w konserwacji narzędzi, chroniąc je przed wilgocią i rdzą, które mogą pojawić się przez zmiany temperatur. Spryskane zamki i zawiasy nie zamarzną, dzięki czemu drzwi garażowe będą funkcjonować bez problemu. WD-40 może też ułatwić odpalenie samochodu przez ochronę elementów elektrycznych przed wilgocią. Ponadto, użycie go na powierzchniach metalowych narzędzi, sanek czy nart zapobiega przywieraniu śniegu i lodu.
Wosk do uszczelek drzwi
Aby zapobiec przywieraniu uszczelek drzwi w mroźne dni, warto zainwestować w wosk lub specjalny preparat do ich konserwacji. Regularne stosowanie tego typu środków zapobiega zamarzaniu uszczelek, co jest częstą przyczyną problemów z otwieraniem drzwi w zimie.
Ściągaczka do wody na podłogę
Zimą śnieg, błoto pośniegowe i sól drogowa mogą być przenoszone na oponach i podwoziu samochodu do wnętrza garażu. Gdy stopnieją, tworzą kałuże, które mogą być niebezpieczne i nieestetyczne. Dobra ściągaczka do wody pozwoli szybko pozbyć się nadmiaru wody z podłogi garażu, zmniejszając ryzyko powstawania plam i uszkodzeń.
Worek z solą lub piaskiem
Posiadanie worka z solą lub piaskiem jest kluczowe, gdy podjazd do garażu jest śliski lub zasypany śniegiem. Sól drogowa szybko roztapia lód, zapewniając lepszą przyczepność, natomiast piasek, choć nie topi lodu, skutecznie poprawia trakcję.
Organizacja garażu - półki i szafki na zimowe akcesoria
Zimą w garażu pojawia się więcej akcesoriów - łańcuchy śniegowe, płyny do odmrażania zamków, czy środki do pielęgnacji gumy. Dobre zorganizowanie przestrzeni za pomocą półek i szafek pozwoli na łatwy dostęp do tych przedmiotów, gdy będą najbardziej potrzebne.
Te dodatki są z pozoru drobnymi akcesoriami, ale mogą znacząco ułatwić życie kierowcy w zimie. Ich obecność w garażu świadczy o przemyślanym podejściu do zimowej konserwacji i przygotowaniu do różnych zimowych wyzwań, jakie mogą spotkać każdego posiadacza samochodu.
Zima to wyzwanie dla każdego kierowcy, ale odpowiednie przygotowanie garażu pozwoli Ci przetrwać ją bez niespodzianek. Kluczowe są: prostownik do akumulatora, który pomoże w mroźne dni, podnośnik do zimowych przeglądów, oraz ogrzewanie postojowe Webasto dla komfortu i bezpieczeństwa silnika. Nie zapominaj o drobnostkach jak wosk do uszczelek, łopatach do odśnieżania, czy worku z solą lub piaskiem, które ułatwią codzienne funkcjonowanie.
Nie odkładaj działań na ostatnią chwilę. Rozpocznij przygotowania już dziś, by przywitać pierwsze mrozy z gotowością. Zaplanowane działania to klucz do bezproblemowej zimy za kierownicą.
Czytaj także: Serwis bram garażowych – bezpieczeństwo i niezawodność
Foto: Freepik, Unsplash, Pexels
Opracowanie własne.
Artykuł zawiera linki reklamowe.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|