Jak wyglądają i po co wykonuje się odwierty głębinowe?

16-10-2020, 11:05

Precyzyjne odwierty głębinowe wykonuje się najczęściej w celu umieszczenia w nich infrastruktury oraz urządzeń niezbędnych do czerpania wody pitnej z podziemnych zasobów wodnych. Do ich budowy wykorzystuje się zazwyczaj specjalne wiertnice pionowe.

Dostawcą maszyn do prowadzenia prac z tego zakresu jest m.in. przedsiębiorstwo Staltechnika. Nowoczesne rozwiązania inżynieryjne pozwalają na prowadzenie prac w trudnych warunkach środowiskowych i skalistym podłożu o skomplikowanej strukturze geologicznej.

odwierty głębinowe

Technologia wykonywania odwiertów głębinowych

Do wykonywania odwiertów głębinowych wykorzystuje się geotechniczne wiertnice pionowe. Technologia ta pozwala na bezpieczne i szybkie stworzenie otworu o określonych parametrach technicznych, z dużą dokładnością. Dzięki temu możliwe jest sprawne dotarcie do pokładów wodonośnych, budowa studni i umieszczenie w niej infrastruktury przesyłowej oraz wydajnej pompy wody.

Warto pamiętać, iż proces technologiczny determinuje często konieczność uzyskania odpowiednich pozwoleń wodno-prawnych regulowanych przepisami prawa budowlanego, jak również geologicznego, górniczego i wodnego. Taka potrzeba nie zachodzi w przypadku, gdy szacowane zużycie nie przekracza 5 m3 w ciągu doby, a odwiert nie będzie głębszy niż 30 metrów. Każdorazowo powinniśmy jednak zapoznać się z aktualnymi ustawami i rozporządzeniami na ten temat.

Zalety i zastosowania odwiertów głębinowych

Profesjonalne wiertnice do odwiertów studni głębinowych mogą być również wykorzystywane w innych celach. Jakie są ich zastosowania?

  • Górnicze prace wydobywcze żelaza i węgla.
  • Tworzenie umocnień i zabezpieczeń antyerozyjnych skarp.
  • Pomiary poziomu wód podziemnych.
  • Instalacja pomp ciepła.
  • Budowa infrastruktury geotermalnej.
  • Wykonywanie badań geologicznych.

Praktyczne informacje na temat wykorzystania tej technologii można również znaleźć pod adresem http://staltechnika.pl/. Wśród zalet stosowania nowoczesnych maszyn głębinowych warto wymienić dużą uniwersalność i odporność na intensywną eksploatację w trudnych warunkach terenowych. Umożliwiają one prowadzenie bezpiecznych i bezinwazyjnych prac w dowolnym miejscu.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag odwierty głębinowetag nols
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: