Jak wybrać zmywarkę?

30-10-2020, 06:44

Zmywarka do naczyń to urządzenie, które nie tylko ułatwia codzienne prace domowe. Pozwala też zaoszczędzić energię i wodę dzięki ekonomicznej pracy. Mimo że taki sprzęt nie należy do najmniejszych wydatków, staje się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu gospodarstw domowych. Jak dobrać odpowiedni model dostosowany do swoich potrzeb? Czym kierować się podczas poszukiwań? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

1. Zalety zmywarek

2. Jaką zmywarkę wybrać?

3. Na to musisz zwrócić uwagę przy kupnie zmywarki!

4. Zyskaj czas i zadbaj o środowisko z nowym modelem zmywarki

zmywarka jak wybrać

Zalety zmywarek

Co przemawia za podjęciem decyzji o kupnie zmywarki?

Najistotniejszą korzyścią, jaka wiąże się z instalacją zmywarki jest oszczędność zarówno wody, jak i czasu. Zaoszczędzone nadwyżki czasowe można przeznaczyć na inne, przyjemniejsze aktywności. Efektem korzystania ze zmywarki są czyste i błyszczące naczynia, które nie wymagają suszenia. Co więcej - mycie naczyń w zmywarce pomaga zadbać o stan dłoni - nie są bowiem narażone na kontakt z detergentami. Wartością dodaną są także różnorodne programy czyszczenia - dzięki nim możesz dostosować czas i intensywność mycia w zależności od stopnia zabrudzeń naczyń. To pozwoli skrócić czas zmywania oraz zaoszczędzić wodę.

Jeśli zależy Ci na szczegółowym zestawieniu modeli oraz porównaniu różnic - tutaj znajdziesz ranking najlepszych zmywarek 2020 r.: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-zmywarek.bhtml.

Ważnym aspektem jest także ograniczenie kontaktu z bakteriami. Gąbki oraz zlew stanowią środowisko sprzyjające namnażaniu się bakterii. Mycie naczyń w zmywarce w temperaturze 60 stopni pozwala skutecznie je wyeliminować. Pomagają w tym także dedykowane środki, które ułatwią usunięcie resztek zabrudzeń, które mogą kumulować się w szczelinach.

Korzystanie ze zmywarki wpisuje się również w filozofię less waste - nie kupujesz bowiem takich akcesoriów jak:

- płyn do mycia naczyń,

- gąbki czy ściereczki,

- suszarki na umyte naczynia.

W przypadku zmywarki niezbędne są jedynie tabletki oraz nabłyszczacze. Taki zestaw pozwoli na wykonanie kilkudziesięciu cykli zmywania.

Jaką zmywarkę wybrać?

Zmywarki wolnostojące pozwalają umieścić sprzęt w dowolnym miejscu w Twojej kuchni. Do prawidłowego działania niezbędne jest jedynie doprowadzenie wody oraz odprowadzanie ścieków. Dzięki temu, że górna część tych zmywarek jest mobilna możesz ją z powodzeniem zdemontować oraz nałożyć na nią kuchenny blat. 

Dodatkowym atutem takich zmywarek jest również większa możliwość przenoszenia ich oraz prostszy montaż. 

Wybór węższych modeli (45 cm) to także oszczędność przestrzeni, szczególnie w przypadku kuchni o mniejszej powierzchni. Różnorodne modele są dostępne tutaj: https://www.euro.com.pl/zmywarki.bhtml.

Atutem zmywarki do zabudowy jest to, że możesz ją swobodnie dostosować do swojego wnętrza i zintegrować z frontami Twoich szafek. Finalnie zyskujesz spójność z zaaranżowaną w ten sposób przestrzenią.

Zmywarki do zabudowy można podzielić na te, które są częściowo zintegrowane - w tym przypadku panel sterowania jest widoczny na drzwiach frontowych. Drugi typ stanowią zmywarki całkowicie zintegrowane - wówczas panel sterowania jest ukryty za drzwiczkami zmywarki. Ten rodzaj sprzętu jest zupełnie niewidoczny w wyniku pełnego obudowania.

Na to musisz zwrócić uwagę przy kupnie zmywarki!

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać zmywarkę - skierowanie uwagi na jej klasę energetyczną to jeden z kluczowych aspektów. Stosowne oznaczenie jest zawsze umieszczone na etykiecie urządzenia. Wskazuje ono średnie zużycie energii w trakcie zwykłego cyklu zmywania. Klasa A+++ świadczy o najmniejszym z możliwych zużyciu energii, z kolei G znajduje się na przeciwnym krańcu tej skali. Świadomość ekologiczna klientów jest w fazie stałego rozwoju, jednak nadal spory odsetek osób ignoruje te oznaczenia i kieruje się wyłącznie ceną sprzętu. Zmywarka o niższej klasie energetycznej jest odpowiednio tańsza, jednak w perspektywie dalszej eksploatacji nie jest to przykład najoszczędniejszego zakupu. 

Poza klasą energetyczną warto także zwrócić uwagę na pojemność sprzętu. Określa się ją jako ilość kompletów naczyń, które można włożyć do zmywarki w ramach jednego cyklu. I tak np. sprzęt o szerokości 45 cm jest w stanie pozmywać jednorazowo od 8 do 10 kompletów naczyń, z kolei zmywarki szersze (60 cm) zmieszczą nawet kilkanaście kompletów. Warto przy tym także zwrócić uwagę na liczbę osób z jednego gospodarstwa domowego, która będzie korzystać z urządzenia. Jeśli bowiem jesteś singlem, który głównie stołuje się na mieście lub korzysta z diety pudełkowej - wówczas wybór szerszej zmywarki nie będzie dla Ciebie konieczny.

Niemniej ważny jest także poziom hałasu generowanego przez zmywarkę. Standardem jest wartość 40-45 dB. Wraz z cichszą pracą adekwatnie rośnie także cena urządzenia. Jest to szczególnie ważny parametr w przypadku gdy potrzebujesz zmywarki do salonu z aneksem kuchennym. W trosce o swój komfort podczas wypoczynku warto zwrócić uwagę na cichsze modele zmywarek.

Zyskaj czas i zadbaj o środowisko z nowym modelem zmywarki

Zakup energooszczędnej zmywarki pozwoli Ci zyskać czas na bardziej produktywne aktywności niż zmywanie brudnych naczyń. To nie tylko inwestycja w Twój czas, ale również wyraz troski o ekologię. Sprawdź sam różnorodną ofertę od wiodących producentów i ciesz się czystymi naczyniami bez wysiłku.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

Tematy pokrewne:  

tag zmywarkitag nols
  
znajdź w serwisie

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.