Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak wybrać panele fotowoltaiczne do ekologicznego domu?

14-07-2021, 11:43

Wybór paneli fotowoltaicznych nie jest łatwym zadaniem. Mając znikomą wiedzę na temat specyfikacji technicznej nie warto podejmować się konfiguracji instalacji na własną rękę. Zdecydowanie najbardziej bezpiecznym wyjściem jest to, aby zaangażować do współpracy firmę, która zna rynek i na podstawie np. uśrednionego zużycia prądu, oceny stanu technicznego budynku oraz innych najważniejszych parametrów wybierze najlepsze rozwiązanie. My zaś będziemy mieli pewność, że instalacja będzie bezawaryjna i wydajna.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne do ekologicznego domu?

Fot. pixabay.com

Na rynku, nawet lokalnym, z pewnością jest bardzo dużo firm, które specjalizują się w kompleksowym doradztwie i pomocy w doborze oraz konfiguracji paneli fotowoltaicznych. Warto z takimi firmami współpracować, gdyż wtedy mamy pewność, że po pierwsze wybrany sprzęt będzie miał odpowiednie parametry, które przełożą się na uzyskanie dobrej wydajności. Czym ogólnie powinniśmy się kierować wybierając odpowiednią firmę? Zdecydowanie musimy patrzeć na takie aspekty, jak:

- doświadczenie firmy w doborze i montażu instalacji,
- ceny,
- pomoc w możliwości pozyskania dotacji,
- legalność działania firmy,
- chęć podpisania umowy,
- posiadanie ubezpieczenia OC,
- gwarancję oraz ewentualny serwis.

Im bardziej doświadczona firma, tym zdecydowanie lepiej. Rynek, zwłaszcza lokalny jest na pewno urozmaicony, wybór partnera do montażu może okazać się dość trudnym wyzwaniem. Dlatego warto w pierwszej kolejności skierować się po pomoc do znajomych, którzy niedawno się budowali i poprosić o radę. Dobrym rozwiązaniem są grupy remontowe na popularnych portalach internetowych, na przykład na Facebooku. Tam znajdziemy sporo informacji. Dużo wiedzy na temat instalacji fotowoltaicznych znajdziemy również na stronie https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-swietokrzyskie/

Panele fotowoltaiczne gdzie montować?

Panele fotowoltaiczne są bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy przede wszystkim skutecznie zmniejszyć rachunki za prąd, a także za grzanie wnętrz, w sytuacji gdy panele podczerwieni lub klimatyzacja są naszymi głównymi źródłami ciepła. Panele można więc montować praktycznie we wszystkich domach, o ile nie ma przeciwskazań technicznych. Takie mogą pojawić się w sytuacji, gdy:

- nie ma wystarczającego miejsca na montaż odpowiedniej ilości paneli,
- nie pozwala na to zła konstrukcja dachu,
- grunt, na którym mają stanąć panele jest niewystarczający,
- pojawiają się duże, naturalne i sztuczne przeszkody (wysokie budynki, wysoki drzewostan).

Panele fotowoltaiczne można montować:

- na dachu lub dużym tarasie,
- na gruncie.

Montaż może być przeprowadzony na każdym rodzaju budynku mieszkalnym np. obiekcie jednorodzinnym czy segmentach. Oczywiście przed przeprowadzeniem montażu wyspecjalizowana w fotowoltaice firma dokładnie określi warunki oraz wskaże ewentualne przeciwskazania. To ważne, aby nie popełnić błędów montażowych, gdy najpierw konieczne może być np. wzmocnienie więźby lub wymiana pokrycia dachowego.

Wybieramy najlepsze panele fotowoltaiczne do naszego domu

Jest kilka firm, które można uznać za absolutnie światowy top jeżeli chodzi o produkcję paneli fotowoltaicznych. Każda firma w swojej ofercie ma zarówno produkty standardowe, jak również produkty w wersji premium, która ma odpowiednio lepsze parametry i pozwala osiągnąć lepsze efekty. Choć jak grzyby pod deszczu powstają różnego rodzaju grupy w mediach społecznościowych oraz portale poświęcone panelom, gdzie można zgłębić wiedzę, najlepszym wyjściem jest współpraca z doświadczoną firmą.

Panele fotowoltaiczne mogą dość znacząco różnić się między sobą, dlatego wiedza w zakresie budowy poszczególnych modeli, ich codziennego funkcjonowania, sposobu montażu oraz serwisu jest po prostu kluczowa. Zdobycie takiej właśnie wiedzy sprawi, że bez problemu nasza elektrownia spełni zapotrzebowanie budynku na prąd.

Co musi być spełnione, aby instalacja działała?

- odpowiednio dobrane panele,
- odpowiednia ilość paneli,
- sposób montażu, podłączenia, ustawienia względem słońca,
- montaż falownika, okablowania,
- prawidłowy serwis instalacji.

Tylko dzięki odpowiedniemu, krok po kroku postępowaniu uda się nam osiągnąć zamierzony efekt.Ostatnie artykuły:


fot. CICfot. Tavex
fot. ann_zimaTematy pokrewne:  

tag panele fotowoltaicznetag nols