Jak wybrać oprawy schodowe?

26-11-2020, 09:25

Prawidłowe zaprojektowanie schodów ma fundamentalne znaczenie – w końcu będą one często użytkowane, dlatego muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. By jak najlepiej zadbać o wygodę, należy rozważyć stosowne udogodnienia, jak chociażby świetlne oprawy schodowe. Znacząco ułatwią przemieszczanie się po zmroku, dzięki czemu zatroszczymy się o komfort całej rodziny oraz gości. Czym się kierować w wyborze oświetlenia na schody?

Jakie natężenie światła na schodach będzie odpowiednie?

Intensywność oświetlenia to zdecydowanie najważniejszy parametr. Nocą, szczególnie jeśli schody są wykonane z ciemnego materiału, poruszanie się po stopniach może grozić potknięciem, a nawet upadkiem, co w dużej mierze naraża nasze zdrowie. Dlatego też zamontowanie wybranych lamp jest niezwykle istotne, nawet za dnia, jeśli brakuje słońca bądź jego promienie nie docierają do schodów. Nie da się też ukryć, że oświetlenie znacząco przekłada się na podniesienie estetyki.

W przypadku schodów wewnętrznych wystarczy światło o delikatnym natężeniu, znacznie słabszym niż to, które jest ogólnie stosowane we wnętrzach. Nie będzie oślepiać, a jednocześnie doskonale spełni swoją funkcję. Jeśli zaś poszukujemy oprawy świetlnej dla schodów zewnętrznych, siła światła musi być większa – na tyle, by stopnie były dobrze widoczne nawet w środku nocy.

Temperatura barwowa oprawy schodowej

Barwa światła również odgrywa znaczącą rolę, głównie pod względem estetycznym. Wpływa też na komfort użytkowania. Dlatego na schody polecane jest światło ciepłe, którego temperatura wynosi 3000-3500 K. Dlaczego? Nie zrezygnujemy wówczas z przytulności – ciepłe światło sprzyja relaksowi i odprężeniu, wobec czego całe pomieszczenie, bez względu na to, gdzie znajduje się klatka schodowa, będzie miłe dla oka.

Równie dobrze sprawdzi się oświetlenie o barwie neutralnej, czyli takie, którego temperatura wynosi 4000-4500 K. Jest najbardziej zbliżone do światła naturalnego, na dodatek sprawia, że wszystkie kolory są dokładnie oddane.

Światło zimne pozostawmy na rzecz oświetlenia zewnętrznego czy też takiego, które jest stosowane w domowych biurach. Sprzyja koncentracji, dlatego doskonale się sprawdzi np. w formie lampki umieszczonej na biurku, przy którym pracujemy.

Najlepsza oprawa świetlna dla schodów wewnętrznych

Chcąc zapewnić domownikom najlepszy komfort, a jednocześnie zatroszczyć się o ładny wygląd domu, w kwestii oprawy schodowej możemy zastosować któreś z poniższych rozwiązań:

  • żyrandol lub inna lampa wisząca – bardzo popularny sposób oświetlania klatki schodowej. Światło jest wówczas delikatne i nieco rozproszone. Taka metoda może jednak nie zdać egzaminu, jeśli schody są bardzo długie i kręte;
  • kinkiety – również pozwalają na uzyskanie delikatnego, rozproszonego światła. Po włączeniu mogą jednak oślepiać, na dodatek nie da się ukryć, że zastosowanie kinkietów na przestrzeni ostatnich kilku lat osłabło ze względu na pojawienie się bardziej nowoczesnych propozycji;
  • oświetlenie LED – energooszczędne, długotrwałe, a przy tym dające intensywne światło, które będzie niezbędne podczas poruszania się nocą. Dodatkowo takie oprawy schodowe są w pełni ekologiczne oraz bezpieczne.Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag oprawy schodowetag nols
To warto przeczytaćfot. Tavexfot. InPostRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: