Jak wybrać drukarkę laserową kolorową do biura?

30-04-2019, 15:25

Kolorowe drukarki laserowe to urządzenia łączące szybkość działania i niskie koszty eksploatacji. W dodatku ich możliwości są bardzo szerokie. To dlatego stanowią najlepsze rozwiązanie dla wymagających użytkowników biurowych. Dowiedz się, jak wybrać sprzęt, by jego parametry spełniały wymagania konkretnego środowiska pracy i na co zwracać uwagę przy zakupie urządzenia do biura.

drukarka laserowa kolorowa

Zalety kolorowych drukarek laserowych

Obecnie drukarki można podzielić na grupy głównie ze względu na typ mechanizmu drukującego (atramentowy, laserowy) oraz możliwości (czarno-białe, kolorowe). Najbardziej zaawansowane urządzenia to drukarki laserowe kolorowe. Mają wiele zalet, które decydują o ich przewadze nad pozostałymi typami urządzeń. To przede wszystkim:

  • wszechstronność – możliwość drukowania zarówno dokumentów tekstowych, jak i kolorowych grafik oraz zdjęć,
  • trwałość gotowego druku – odporność na rozmazanie i blaknięcie oraz wilgoć,
  • szybkość pracy,
  • niższa cena wydruków,
  • wygoda intensywnej eksploatacji – wydajne tonery nie wymagają częstej wymiany.

Dodatkowo można wybierać pomiędzy urządzeniami oferującymi wyłącznie możliwość drukowania a sprzętem wyposażonym też w funkcje skanowania i kopiowania. Wielofunkcyjne maszyny to rozwiązanie, które sprawdzi się nawet w wymagających środowiskach pracy.

Wybieramy drukarkę do biura – zwróć uwagę na wydajność

Jednym z najbardziej istotnych parametrów urządzenia drukującego do biura jest wydajność. Należy ją dopasować do potrzeb środowiska pracy. Każda drukarka ma określone możliwości, jeśli chodzi o prędkość druku czarno-białego i kolorowego. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie jeśli urządzenie ma przygotowywać obszerne dokumenty. Ważny jest także parametr nazywany normatywnym obciążeniem drukarki, czyli jej możliwości w zakresie miesięcznej liczby wydruków.

Dla większości użytkowników niezwykle istotne będą też koszty eksploatacji. Są one znacznie ważniejsze niż początkowa cena zakupu urządzenia, szczególnie jeśli drukarka laserowa kolorowa ma być wykorzystywana przez dłuższy czas. Aby oszacować, ile będzie Cię kosztował każdy wydruk, należy sprawdzić udostępnione przez producenta dane dotyczące średniego zużycia tonera. Następnie wystarczy porównać je ze średnią ceną kompletu materiałów eksploatacyjnych dla konkretnego modelu. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na zamienniki – te wysokiej jakości nie odbiegają niczym od tonerów sygnowanych marką producenta drukarki, a są od nich znacznie (nawet kilkukrotnie) tańsze. Współcześnie dostępność zamienników jest bardzo szeroka – można w nie wyposażyć każdy popularny model drukarki.

Wygoda w środowisku pracy – przydatne funkcje drukarek

Wydajność to nie jedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie drukarki. Dla wygody jej codziennej eksploatacji niezwykle istotne mogą być też z pozoru drobne detale. Producenci dbają o użytkowników, oferując coraz to nowsze usprawnienia nakierowane na ich komfort. Każda z tych cech zyskuje większe znaczenie przy intensywnej eksploatacji urządzenia, która charakteryzuje zastosowanie biurowe. Obecnie coraz częściej standardem są:

  • funkcja automatycznego druku dwustronnego – pozwalająca oszczędzać czas, a także papier,
  • opcje wykańczania – sortowanie, grupowanie, a nawet zszywanie dla szybkiego i wygodnego przygotowywania dokumentów
  • port USB – umożliwiający wykonywanie wydruków z przenośnych nośników pamięci,
  • Wi-Fi i Bluetooth – umożliwiające drukowanie z urządzeń mobilnych i z każdego zakątka biura.

Warto wziąć pod uwagę też wymiary oraz głośność pracy samego urządzenia – szczególnie w mniejszych środowiskach pracy. Cichsza drukarka nie zaburzy funkcjonowania zespołu nawet w niewielkim pomieszczeniu.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.