Jak walczyć z przesuszoną skórą dłoni?

23-05-2019, 13:02

Suche dłonie to problem dotykający wielu z nas, który kojarzy się głównie z zimą. Może się pojawić jednak w każdej chwili, jako że nasze dłonie są codziennie narażone na szkodliwe działanie nie tylko warunków atmosferycznych, ale także wielu innych czynników sprawiających, że stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Jak sobie radzić z tym problemem?

Przyczyny wysuszania się skóry na dłoniach

Nie tylko niska temperatura ma wpływ na nadmierne wysuszanie się skóry dłoni. Stan ten może wywoływać także:

  • działanie detergentów (używanych zwłaszcza do sprzątania lub ręcznego prania)
  • nadmierne wystawianie dłoni na bezpośrednie działanie promieni UV
  • nieodpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji, np. mydła zawierające składniki, które powodują wysuszanie się skóry
  • środowisko pracy - w niektórych zawodach pracownicy narażeni są na bezpośredni kontakt zarówno z alergenami, jak i wszelkiego rodzaju substancjami toksycznymi
  • dieta uboga w warzywa i owoce, które są naturalnym bogactwem witamin i minerałów
  • choroby dermatologiczne, jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca
  • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy
  • odwodnienie organizmu (jako konsekwencja biegunki, wymiotów czy utrzymującej się gorączki).

Sposoby walki z suchą skórą dłoni

Z suchą i szorstką skórą na dłoniach można sobie poradzić na wiele sposobów - zarówno z wykorzystaniem profesjonalnych preparatów (np. krem do rąk), jak i domowymi sposobami. Warto jednak w swoją regularną pielęgnację włączyć peeling (wykonywany 1- 2 razy w tygodniu), który usunie martwy naskórek, co pozwoli substancjom aktywnym zawartym w kremach lub innych preparatach przeniknięcie w głąb warstw skóry. Peeling można przygotować samodzielnie w domu z wykorzystaniem cukru lub soli gruboziarnistej oraz oliwy z oliwek w proporcjach 1:1. Tak przygotowaną mieszanką należy przez kilka minut dokładnie masować dłonie, a następnie opłukać je wodą. Po tym zabiegu należy przejść do aplikacji wybranej metody walki z przesuszoną skórą.

Nawilżający krem do rąk

Podstawę codziennej pielęgnacji dłoni w przypadku ich nadmiernego przesuszenia jest stosowanie odpowiedniego kremu. Dedykowany suchej skórze krem do rąk powinien w swoim składzie zawierać witaminy A i E, tłuszcze, które chronią przed nadmiernym wysuszaniem (gliceryna, parafina czy wazelina), substancje łagodzące, takie jak pantenol i alantoina oraz substancje nawilżające, zwłaszcza mocznik i/lub kwas hialuronowy. 1-2 razy w tygodniu (najlepiej zaraz po wykonaniu peelingu) warto zastosować preparaty głęboko nawilżające, takie jak np. rękawiczki nasączone odpowiednimi substancjami aktywnymi, pozostawiając je na dłoniach przez całą noc.

Domowe sposoby na przesuszoną skórę dłoni

Z przesuszoną skórą na dłoniach można także walczyć domowymi sposobami wykorzystując do tego parafinę kosmetyczną. Dłonie należy zanurzyć w roztopionej, ciepłej (ale nie gorącej!) parafinie na kilka minut, a następnie założyć rękawiczki (np. bawełniane) lub folię na dłonie i pozostawić je na min. 30 minut. Zabieg ten można wykonywać 1- 2 razy w miesiącu (w zależności od kondycji skóry na dłoniach).

Równie skuteczną metodą jest kąpiel dłoni z wykorzystaniem siemienia lnianego, który jest naturalnym bogactwem witamin A i E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Przygotowanie tego zabiegu jest niezwykle proste - kilka łyżek siemienia lnianego należy zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut aż powstanie charakterystyczny śluz (konsystencją przypominający kisiel). W gotowej kąpieli trzymać dłonie przez ok. 15 - 20 minut.

Warto także przygotować domową maseczkę na bazie żółtka oraz kilku kropli ciepłej oliwy z oliwek. Gotową masę trzymać na dłoniach przez 15 minut dodatkowo zakładając na nie rękawiczki lub folię i ręcznik. Ciepło jakie się wówczas wytwarza pozwala substancjom aktywnym na wniknięcie w głąb skóry.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag krem do rąktag Dynamitetag dłonie
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: