Jak walczyć z alergią?

12-07-2017, 09:06

Alergia, uznawana obecnie za chorobę cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku, występująca zarówno wśród małych dzieci (w tym również śród niemowląt) jak i osób dorosłych, coraz częściej ma przewlekły charakter i wymaga regularnej kontroli oraz systematycznego leczenia przez całe życie.

alergiczka na dworze - claritine.pl

Jak rozpoznać alergię?

Alergia oznacza nieprawidłową, nadmierną reakcję układu odpornościowego na określone substancje (tzw. alergeny), znajdujące się w naturalnym środowisku człowieka (wdychane, dotykane, połykane lub wstrzykiwane), które w normalnych warunkach powinny być ignorowane przez ludzki organizm. Do najpopularniejszych alergenów należą między innymi: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść i naskórek zwierząt (zwłaszcza kota i psa), zarodniki pleśni, białko mleka krowiego lub jajka kurzego, zboża, orzechy, czekolada, owoce cytrusowe, metale (nikiel, chrom, kobalt), konserwanty i sztuczne barwniki, jad owadów (osy, pszczoły) oraz wiele innych, stąd też wyróżnia się alergię wziewną, pokarmową, skórną, i na jad owadów. Główną przyczyną alergii jest przede wszystkim bezustanny i gwałtowny rozwój cywilizacji, konserwanty i sztuczne barwniki znajdujące się w jedzeniu, skażone powietrze, a nawet zbyt rygorystyczna, przesadna higiena. Zwykle występuje w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie z roku na rok wzrasta liczba osób, zmagających się z uciążliwymi dolegliwościami.

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą między innymi:

- katar sienny (kichanie, uczucie zatkanego nosa, pieczenie i łzawienie spojówek, wodnisty wyciek z nosa),
- silny, napadowy, suchy kaszel alergiczny,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego (ulewanie pokarmu u niemowląt, bóle brzucha, biegunka, wzdęcia, 
- duszność,
- obrzęk i zaczerwienienie skóry,
- świąd skóry,
- pokrzywka,
- wysypka.

Jak radzić sobie z alergią?

Niestety, mimo bezustannego rozwoju medycyny i nauki, nadal nie istnieje jeden, w pełni skuteczny preparat, który eliminuje przyczyny choroby. Leczenie wszechobecnej alergii polega przede wszystkim na unikaniu alergenów, powodujących nieprzyjemne dolegliwości oraz eliminacji uciążliwych objawów poprzez przyjmowanie specjalistycznych leków, zalecanych przez lekarza. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może okazać się immunoterapia swoista (odczulanie), która polega na podawaniu alergenu (doustnie, donosowo, dospojówkowo, podskórnie, podjęzykowe), powodującego u danego pacjenta alergię. Głównym celem immunoterapii jest wytworzenie w organizmie tolerancji na alergen i eliminacja typowych objawów choroby, zaś samo leczenie często trwa nawet kilka lat. Nie wolno ignorować alergii, ponieważ zaniedbanie terapii bardzo często staje się przyczyną poważnych, wręcz niebezpiecznych dla zdrowia powikłań (np.nawracających napadów astmy, przewlekłe zapalenie zatok, atopowe zapalenie skóry, grzybica, opryszczka) lub pogłębiania alergii (np. rozwój astmy).

Jak żyć z alergią?

Codzienna walka z nieprzyjemnymi i uciążliwymi objawami, wbrew pozorom, nie wiąże się jednak z koniecznością rezygnacji z różnorodnych przyjemności, planów zawodowych i osobistych czy uprawiania sportów. Wystarczy przestrzegać rygorystycznie kilku podstawowych, najważniejszych zasad, aby cieszyć się życiem. Kluczem sukcesu jest przede wszystkim właściwa diagnoza, postawiona przez alergologa na podstawie ogólnego wywiadu i potwierdzona specjalistycznymi testami (najczęściej testami skórnymi). Alergia zwykle wiąże się ze zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń, stylu życia, diety, a nawet otoczenia. Przede wszystkim należy wyeliminować substancję, która wywołuje uczulenie i unikać z nią jakiegokolwiek kontaktu, co jednak przy alergii wziewnej może stanowić prawdziwe wyzwanie. Regularne wietrzenie mieszkania i pościeli, odkurzanie, utrzymywanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza (około  20°C), rezygnacja z przedmiotów, w których gromadzi się kurz (dywany, firanki, zasłony, poduszki dekoracyjne) z pewnością podniosą jakość życia alergika.

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny, regularne przyjmowanie leków oraz stosowanie się do zaleceń lekarza umożliwi osobom, zmagającym się z alergią normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków zarówno domowych jak i zawodowych. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.claritine.pl/.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Polyfot. Kaspersky

  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: