Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak w prosty sposób zmienić przychodnię lekarską? Podpowiadamy!

20-01-2019, 09:48

Jak zmienić lekarza rodzinnego? Zapewne wiele osób zadaje sobie to pytanie ze względu na niespełnione oczekiwania – lekarz rodzinny z wielu powodów może zwyczajnie nie pasować naszym preferencjom. Nie jesteśmy na niego skazani. W bardzo przystępny sposób możemy mianować do opieki nowego lekarza pierwszego kontaktu w innej przychodni lekarskiej. Trzeba jednak spełnić kilka podstawowych wymagań.

robot sprzątający

reklama


 

mat partnera

Zmiana przychodni lekarskiej – deklaracja

Pierwszym krokiem w kierunku zmiany lekarza ogólnego jest wypełnienie deklaracji, co nie należy do specjalnie trudnych czynności. Pacjenta nie ogranicza rejonizacja – wystarczy wybrać takiego lekarza pierwszego kontaktu, który posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Deklarację kierujemy bezpośrednio do przychodni lekarskiej, adresując ją na lekarza rodzinnego, na którego padł wybór. To całkiem proste – skieruj się do placówki leczniczej, którą uznasz za odpowiednią, wypełnij deklarację, postępując zgodnie ze wskazówkami pracownika i to wszystko. Nie zostają naliczone żadne dodatkowe koszta administracyjne, jeżeli zmiany lekarza rodzinnego dokonujesz nie częściej niż trzy razy do roku.

Jeśli zmieniamy przychodnię lekarską więcej niż trzy razy do roku, należy uiścić opłatę na rzecz NFZ w wysokości 80 zł. Jest to jednak należność, która dotyczy przypadków nieuzasadnionej zmiany lekarza rodzinnego. Jeśli częstszą zmianę uargumentujemy w odpowiedni sposób, będzie do uznane za wyjątek i wówczas nie obowiązują nas dodatkowe koszta. Najczęściej dzieje się tak, gdy często i nieprzewidzianie zmieniamy miejsce zamieszkania – wówczas zmiana przychodni lekarskiej jest wymuszona.

Zmiana lekarza rodzinnego, a historia medyczna

W dotychczasowej przychodni znajduje się prawdopodobnie cała nasza historia medyczna, na którą składa się szczegółowy opis leczonych dolegliwości. Zmieniając lekarza pierwszego kontaktu przeniesienie takiej dokumentacji do nowej przychodni lekarskiej nie odbywa się automatycznie i nie jest obowiązkowe. Wielu pacjentów jest jednak zainteresowanych takim transferem, gdyż nowy lekarz ogólny ma lepsze rozeznanie w historii przebytych chorób i może płynniej podjąć stosowne leczenie lub zaproponować badania profilaktyczne.

Wystarczy w takiej sytuacji udać się do byłej przychodni lekarskiej z prośbą o wyciąg historii medycznej. Niestety karta chorób nie może być wydana do rąk własnych, gdyż w świetle prawa jest własnością placówki medycznej. W praktyce możliwe jest uzyskanie odpisu, który zwykle wystarcza jako baza informacji medycznej dla nowego lekarza rodzinnego.

Udostępnienie dokumentacji medycznej jest bezpłatne i nikt nie powinien ubiegać się o opłaty w tej kwestii. Stworzenie odpisu jest natomiast odpłatne, ale w każdej polskiej przychodni lekarskiej kwoty te są ustalone na stałym poziomie.

 

Źrodło: Przychodnia Zbiersk

www.przychodniazbiersk.pl

Zbiersk-Cukrownia 246, 62-830 Zbiersk-Cukrownia

 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E