Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak uniknąć błędów przy rozliczaniu polskiej firmy w Niemczech?

26-02-2024, 09:00

Niemiecka gospodarka działa niezwykle prężnie już od wielu lat. Nic zatem dziwnego, że wielu polskich przedsiębiorców obiera ten właśnie kierunek, kiedy wychodzą ze swoimi usługami na zagraniczny rynek. Jeśli jednak posiadasz firmę zarejestrowaną w Polsce, a działasz również na terenie Niemiec, powinieneś wiedzieć, jakich błędów unikać, aby nie doświadczyć nieprzyjemności ze strony niemieckiego urzędu skarbowego. Prawo podatkowe w Niemczech różni się bowiem od tego, które obowiązuje w Polsce. Dlatego, jeśli rozważasz ekspansję na rynek niemiecki, koniecznie zapoznaj się z pułapkami, które napotykają polscy przedsiębiorcy oraz sprawdź, jak odbywa się rozliczenie polskiej firmy w Niemczech. Wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu.

Jak uniknąć błędów przy rozliczaniu polskiej firmy w Niemczech?

Dlaczego warto zdecydować się na rozszerzenie działalności na rynek niemiecki?

Unia Europejska sprzyja ekspansji działalności firm założonych w Polsce poza granicami kraju. Właśnie dlatego nie jest konieczne zakładanie firmy w Niemczech, co może być szczególnie korzystne dla jednoosobowych przedsiębiorców. Niemcy, będąc naszym zachodnim sąsiadem oraz atrakcyjnym rynkiem, stanowią często preferowany obszar świadczenia usług przez polskie firmy.

Jakie są najważniejsze zalety prowadzenia działalności w Niemczech?

 • Korzystniejsze opodatkowanie w Polsce, szczególnie zauważalne w przypadku firm budowlanych rozliczających się ryczałtem od przychodów (np. 5,5%), w porównaniu do niemieckiego podatku dochodowego, który może sięgać nawet 45%.

 • Możliwość delegowania pracowników do Niemiec, gdzie ubezpieczenie społeczne i podatki od pracownika są nadal opłacane w Polsce, z niższymi stawkami niż w Niemczech.

 • Obniżone koszty obsługi prawnej i księgowej.

 • Elastyczność w zakresie uprawnień zawodowych – właściciel firmy w Niemczech często potrzebuje specjalnych uprawnień potwierdzonych np. dyplomem mistrzowskim, który nie jest wymagany w Polsce. Przykładowo tynkarz z firmą w Polsce może świadczyć usługi w Niemczech, ale po założeniu firmy w Niemczech musi zdobyć tytuł mistrza.

 • Mniejszy nakład pracy administracyjnej, gdyż kwestie takie jak BHP, badania lekarskie czy wymagane dyplomy mistrzowskie nie stanowią problemu.

 • Możliwość wystawiania faktur dla niemieckich kontrahentów w języku polskim. W celu zawarcia umowy z niemieckim klientem, wystarczy wystawić fakturę (Rechnung), spełniającą wymagania niemieckiego urzędu skarbowego.

Na te kwestie zwróć uwagę, oferując usługi na terenie Niemiec!

Polscy przedsiębiorcy rozszerzając swoją działalność na terenie Niemiec mogą napotkać kilka problematycznych kwestii związanych z różnicami wynikającymi z przepisów obowiązujących na terenie zachodniego sąsiada. Co to za pułapki?

Zakład podatkowy (Betriebsstätte)

 • Dla firm budowlanych prace na jednym projekcie w Niemczech powyżej 12 miesięcy mogą skutkować powstaniem zakładu podatkowego.

 • Obowiązek podatkowy w Niemczech obejmuje cały okres działalności od rozpoczęcia projektu, a nie tylko od przekroczenia 12 miesięcy.

 • Szczegółowe obostrzenia dotyczące zakładu podatkowego znajdują się w art. 5 Konwencji OECD i art. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami.

ZUS i brak obrotów w Polsce

 • Zaniedbanie biznesu w Polsce może skutkować odebraniem możliwości opłacania składek ZUS w Polsce.

 • Polski przedsiębiorca nadal odprowadza składki ZUS w Polsce, jeżeli spełnione są określone warunki dotyczące pracy w dwóch państwach UE.

Podatek dochodowy w Niemczech przy braku obrotów w Polsce

 • Niemiecki urząd skarbowy może nałożyć podatek dochodowy w Niemczech, jeśli większość zleceń firmy realizowana jest na terenie Niemiec, zwłaszcza dla jednoosobowych działalności.

Podatek budowlany – Bauabzugsteuer

 • Każda usługa budowlana w Niemczech, zlecana przez przedsiębiorcę, podlega specjalnemu opodatkowaniu – Bauabzugsteuer.

 • Polskie firmy budowlane mogą ubiegać się o zwolnienie z podatku budowlanego (Freistellung) na określony czas, ale przedłużenie tego zwolnienia wymaga dokładnych informacji o wykonywanych pracach.

Jeśli chcesz uniknąć błędów i zapewnić kompleksowe rozliczenia polskiej firmy w Niemczech, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy ekspertów.

 

Foto: Canva Pro, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:
fot. DALL-E
fot. DALL-Efot. DALL-E