Telefony komórkowe do działania potrzebują karty SIM. Swego czasu karty były zunifikowane, ale dzisiaj w użyciu jest kilka rodzajów takich kart. Z tego powodu przed zakupem nowego aparatu warto się upewnić, jakiego konkretnie rodzaju karty wymaga do działania
reklama
Karta SIM to mały, ale niezwykle istotny kawałek plastiku z komputerowym chipem w środku, który jest wydawany abonentom przez operatorów telefonii komórkowej. Taka karta jest niezbędna, by wykonywać i odbierać połączenia głosowych za pośrednictwem smartfonów... i nie tylko.
Współczesne smartfony zwykle mogą łączyć się z siecią Wi-Fi i nawiązywać połączenie internetowe nawet bez karty SIM, ale by w pełni wykorzystać ich możliwości wymagane jest połączenie z siecią komórkową. Karta SIM jest potrzebna, by wysyłać i odbierać wiadomości SMS i MMS oraz by łączyć się z internetem mobilnym.
Dzisiaj w użyciu są trzy rodzaje kart SIM: wyłamywana z plastiku o wielkości karty kredytowej Mini SIM, nieco mniejsza od niej Micro SIM i wielkości zbliżonej do samego chipu Nano SIM. To kolejne generacje tej samej karty, które różnią się przede wszystkim rozmiarem. Całe szczęście kolejne wersje standardu są ze sobą kompatybilne - zwykłą kartę Mini SIM po przycięciu można włożyć do gniazda Micro SIM i Nano SIM.
Mniejsze karty umieszczone w odpowiednim adapterze mogą zostać umieszczone w telefonie z gniazdem wykorzystującym starszy standard, które zaprojektowano z myślą o większych kartach. Warto jednak zadbać, by przed zakupem nowego urządzenia wyposażyć się w kartę odpowiedniej wielkości lub w odpowiedni adapter.
To wcale nie jest trudne, nawet jak się nie ma fizycznego dostępu do urządzenia. Najprościej... spytać sprzedawcy lub sprawdzić na stronie internetowej producenta bądź sklepu. W większości przypadków na podstronie poświęconej danemu urządzeniu można znaleźć informację na ten temat.
Inny sposób to wyszukanie urządzenia w bazie danych w serwisach takich jak GSMArena lub mGSM. Potem pozostaje wyposażyć się tylko w odpowiednią kartę SIM - Mini SIM, Micro SIM lub Nano SIM. Przed tym warto jednak dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne rodzaje kart SIM.
Teoretycznie telefony ze slotem na kartę SIM powinny współpracować z dowolną kartą, ale w praktyce nie jest to takie proste. W urządzeniach montowane są różne rodzaje modemów LTE, które wspierają różne częstotliwości. Oznacza to, że nawet jeśli telefon z jednego regionu wykryje kartę z innego, to może nie działać w pełni poprawnie.
Bywają sytuacje, gdy telefony kupione zagranicą działają w Polsce bez problemu. Przed zakupem trzeba jednak porównać obsługiwane częstotliwości, żeby się nie rozczarować. Trzeba też uważać, żeby nie kupić telefonu korzystającego z technologii CDMA zamiast wykorzystywanego w Polsce standardu GSM opartego właśnie o karty SIM.
Telefony mogą być zabezpieczone blokadą o nazwie simlock. Sprawia ona, że telefon komórkowy jest w stanie pracować wyłącznie z kartami SIM danej sieci. W wielu wypadkach możliwe jest zdjęcie simlocka - czasem wymaga to wyłącznie zgłoszenia się do operatora, a niekiedy opłaty. Czasem można zdjąć simlocka we własnym zakresie.
Bywają jednak sytuacje, w których zdjęcie blokady simlock założonej przez zagraniczną sieć nie jest możliwe - nawet odpłatnie - bez udania się do kraju, w którym urządzenie zostało pierwotnie sprzedane. Kupno takiego aparatu, nawet w okazyjnej cenie, mija się z celem, bo polska karta SIM nie będzie przez to urządzenie obsługiwana.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|