Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak skutecznie ogłosić upadłość konsumencką?

26-09-2018, 10:13

Problemy finansowe mogą doprowadzić do poważnego zadłużenia. Kiedy wierzyciele zaczynają naciskać dłużnika i wnosić o zwrot należności, może on zdecydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ten rodzaj bankructwa wymaga dopełnienia przez konsumenta wielu formalności. Czym jest upadłość i jakie skutki za sobą niesie?

mat partnera

Pierwsze kroki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Podstawą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej i rozpoczęcia stosownej procedury z tym związanej, jest niewypłacalność konsumenta. Dana osoba staje się niewypłacalna, jeśli nie ma pieniędzy do regulowania spłaty zadłużenia na bieżąco. Upadłość konsumencka, jak wskazuje prawnik z Warszawy, może być ogłoszona tylko przez osoby fizyczne, posiadające miejsce zamieszkania lub pobytu w Polsce i nieprowadzące działalności gospodarczej.

Tylko dla uczciwych dłużników

Jedynie te osoby, które działają jawnie, w transparentny sposób i nie próbują zataić ani przed sądem, ani przed swoimi wierzycielami, że mają jakieś dodatkowe dochody, mogą skorzystać z mechanizmu upadłości konsumenckiej. Uciekanie od spłaty zadłużenia likwiduje taką możliwość.

Dłużnik, przed złożeniem do sądu wniosku o upadłość konsumencką, musi zadbać o postrzeganie siebie jako osoby rzetelnej i wiarygodnej. Dlatego błędem będzie pogłębianie swojego zadłużenia czy wydawanie bezmyślnie pieniędzy. Nie można wyprzedawać swojego majątku czy zrzekać się celowo korzyści majątkowych lub roszczeń, ponieważ sąd w takiej sytuacji może orzec, że dłużnik nie spełnia warunków do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Jak przygotować wniosek do sądu?

Podstawą ogłaszania upadłości konsumenckiej jest wniosek składany w sądzie, w którym dłużnik powinien wskazać dane wszystkich wierzycieli i wysokość swoich wierzytelności, wraz ze wskazaniem ich dat zapadalności. Także w tym samym dokumencie musi wskazać aktualny i całkowity spis elementów swojego majątku z listą ewentualnych zabezpieczeń na nim ustanowionych. Ważnym elementem wniosku będzie uzasadnienie przyczyn powstałej po stronie dłużnika niewypłacalności. Powinny one wynikać z niezawinionego działania dłużnika. Można zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o upadłość konsumencką przez sąd, jeśli wykaże się dobrą wolę w podejmowaniu prób spłaty zaciągniętych zobowiązań.

Ostatnia faza postępowania upadłościowego

Kancelaria prawa upadłościowego Anny Grudzień podkreśla, że przy poprawnie przeprowadzonej procedurze ogłaszania upadłości konsumenckiej, dłużnik będzie miał umorzoną część swoich zobowiązań finansowych i nie będzie musiał martwić się o konieczność spłaty wszystkich swoich długów. Trzeba jednak wiedzieć, jak przeprowadzić takie postępowanie do końca, dlatego warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje profesjonalna kancelaria prawa upadłościowego - Kancelaria Warszawa.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik