Jak samorządy wydają środki z funduszy UE?

02-04-2019, 23:59

Województwo pomorskie wykorzystało już 82% swojego budżetu na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego, a kujawsko-pomorskie trochę ponad połowę. Najwięcej pieniędzy przyznano na projekty z Poznania. To tylko niektóre dane z nowego raportu na temat samorządowych wydatków. Warto się z nimi zapoznać nieco lepiej.

Inwestycje realizowane w ramach RPO w szesnastu województwach w swoim nowym raporcie podsumował serwis iKalkulator.pl. Jego autorzy przyjrzeli się najważniejszym obszarom inwestycyjnym dla każdego regionu, porównali skuteczność gospodarowania unijnymi środkami oraz policzyli, ile projektów ruszyło dzięki wsparciu z UE.

Najskuteczniej dopłatami z RPO gospodaruje województwo pomorskie, które ze swojej puli 1,8 mld euro wykorzystało już 82%. Tuż za nim plasują się województwa opolskie (77%) i wielkopolskie (71%). Na szarym końcu ogólnopolskiego zestawienia znalazło się kujawsko-pomorskie, które do tej pory zdążyło wykorzystać zaledwie 58% budżetu – to 8 pp. mniej niż krajowa średnia.

Największą sumę dopłat autorzy rankingu odnotowali w Poznaniu, gdzie do beneficjentów trafiło blisko 2,7 mld zł. Stolica Wielkopolski o 100 mln wyprzedza w tej kategorii Lublin. Na drugim biegunie znajdują się powiaty gołdapski (woj. warmińsko-mazurskie) i białobrzeski (woj. mazowieckie), które z łączną sumą dofinansowań nieprzekraczającą 10 mln zł są dziś najskromniej dotowanymi miejscami w całym kraju.

W większości województw największe dofinansowania wsparły utworzenie funduszy dopłat i pożyczek dla lokalnych przedsiębiorców. Na ten cel przyznano też najwyższą pojedynczą dotację z RPO w skali kraju – 445 mln zł, które pozyskało woj. łódzkie na realizację strategii wsparcia dla firm.

W raporcie zwrócono uwagę na najważniejsze inwestycje związane z transportem, rewitalizacją czy ochroną środowiska. Unia od lat kładzie szczególny nacisk zwłaszcza na ten ostatni obszar. W samej Wielkopolsce na wspieranie strategii niskoemisyjnych oraz rozwój mobilności miejskiej rozdysponowano niemal 770 mln zł, dzięki którym lokalne gminy mogły zainwestować w ekologiczne autobusy oraz usprawnienie transportu publicznego.

Raport został opracowany na podstawie danych urzędów wojewódzkich oraz oficjalnych raportów z realizacji RPO.

Źródło: iKalkulator.plNastępny artykuł » zamknij

Wiosna z rowerem i apką

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy