Jak rozwinąć działalność fintechową?

08-10-2018, 15:24

Sukcesy firm z sektora fintech rozpalają wyobraźnię rodzimych przedsiębiorców, którzy szukają nowych możliwości rozwoju. Startupy, szczególnie te działające w branży finansowej, wkraczają w nową erę, w której powstają coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania, za pomocą których Polacy pożyczają coraz większe ilości pieniędzy czy dokonują szybkich płatności.

Według szacunków Baker McKenzie, wartość rynku transakcyjnego w sektorze technologicznym wyniesie w 2018 roku 415 mld dolarów.

Warto zauważyć, że dla sukcesywnego rozwoju fintechów kluczową kwestię odgrywają regulacje prawne obowiązujące w danym kraju związane z działalnością tego typu firm. Otoczenie regulacyjne pełni istotną rolę nie tylko w kwestii treści obowiązujących przepisów, lecz także w zakresie praktyki stosowania prawa przez lokalnego regulatora.

Wśród biznesów związanych z technologiami właśnie działalność fintechów bywa regulowana w sposób szczególny. Dla raczkujących firm z tego sektora bariery legislacyjne bywają niekiedy nie do przebrnięcia. Jeśli działalność fintechu jest regulowana, to założenie spółki-córki lub oddziału wiąże się z uzyskaniem lokalnej licencji.

Ważne jest, aby fintechy skrupulatnie planowały swoje strategie i zawczasu decydowały się na ochronę patentową znakową czy wynikającą z praw autorskich. Dodatkowo przy prowadzeniu tego rodzaju działalności warto koncentrować się na dostarczaniu rozwiązań technologicznych, zamiast na samym świadczeniu usług finansowych dla klientów.

Co jeszcze warto wiedzieć? Pojawienie się firm z sektora fintech zmienia sposób, w jaki klienci korzystają z usług finansowych. Firmy tego typu wykorzystują dane klientów w celu zapewnienia spersonalizowanej oferty oraz świadczenia szybkich, całodobowych usług online, dostępnych z poziomu dowolnego urządzenia. Największe szanse mają te fintechy, które szukają nowych rozwiązań w ramach idei open bankingu oraz prowadzą działalność nie tylko w Polsce, ale wszędzie na świecie, ponieważ rynki są głodne takich nowości. Klienci oczekują zwłaszcza ułatwienia dokonywania e-płatności, pożyczek online oraz dostępu do personal finance.

Źródło: TWINO


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy